Anahtar teslimi inşaat sözleşmesi
Turnkey construction contract
  1. Tez No: 264767
  2. Yazar: SENA ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hızla gelişen dünyada, artan nüfusun barınma, ısınma, ulaşım, üretim gibi konulardaki ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan inşaat sektörü de kendini geliştirmektedir. Bu gelişimin en büyük sebebi ise teknolojideki yenilikler, makineleşme ve artan ihtiyaçlardır. Artık, inşaat sektöründe hızlı, güvenilir ve sağlam adımlara, bunun yanında da yeni sözleşmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu suretle, hem bireylerin hem de devletin özellikle termik santral, baraj, köprü, yol, su kanalları gibi büyük çaplı inşaat taleplerinin karşılanması amacıyla, yeni sözleşme türleri uygulanmaktadır. Bunlardan biri de tez konumuzu oluşturan anahtar teslimi inşaat sözleşmesidir.Anahtar teslimi inşaat sözleşmesi, inşaat sözleşmelerinin farklı bir uygulaması olarak karşımıza çıkar. Bu sözleşmelerde, müteahhit, projenin tasarımından inşa eserinin yapılıp teslimine kadar bütün sorumlulukları üzerine almakta, bunun karşılığında iş sahibi sabit bir ücret ödemektedir. Anahtar teslimi inşaat sözleşmeleri genellikle, kredi veren kurumların ve iş sahiplerinin kesin bir sözleşme bedeli üzerinde anlaşmak istemeleri üzerine akdedilmektedir. Çoğu zaman iş sahiplerinin inşaatın değerinden yüksek bir götürü bedel üzerinde anlaşmaları, sonradan sürpriz fiyatlarla karşılaşmak istememelerinden kaynaklanmaktadır. Böylece, tek taraflı olarak sorumlu tutulan müteahhit, hem sözleşmenin uygulanmasından doğan risklere hem de sözleşme bedelinden doğabilecek risklere katlanmaktadır. Anahtar teslimi inşaat sözleşmesinin böyle yüksek risk taşıyan bir sözleşme oluşu, onu bütünüyle inceleme ihtiyacı doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a rapidly developing world, the construction industry which is necessary for satisfying the growing population?s needs as sheltering, warming, transportation and manufacturing, is also developing. The most important reasons of this developing are, technological renewals, labor displacement and increasing necessities. From now on, rapid, safety and certain steps and also new types of contracts are needed in the construction industry. For this reason, new types of contracts are being implemented by both the government and the individuals to cover the large-scaled construction demands like, especially thermal power plant, barrage, bridge, road, water carrier. One these new types of contract is the turnkey contract which is the subject of our thesis.Turnkey contract is an another practice of construction contracts. In this type of contracts, contractor is responsible for the design, construction and delivery of the plant or the building and employer is responsible to pay a lump-sum price. Turnkey contracts are generally formed when the lenders and employers want to agree with a certain, definite contract price. Mostly, employers agree at a price which is higher than the real value of the construction because, they don?t want to come up against with surprising prices. Thus, contractor is responsible for every risks of the contract, whether the risks exist because of the execution of the contract or the price of the contract. There is a need to fully examine turnkey contracts for the reason that turnkey contracts are high-risk contracts.