A comparison of the current and desired managerial leadership styles in Turkey
Türkiye'deki yöneticiler arasında beklenen ve algılanan yönetici liderlik tarzlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 264796
  2. Yazar: TARIK ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KATRİNLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Antik çağ felsefecilerinden beri `liderlik' bir örgütün başarısını veyahut başarısızlığını etkileyen en önemli faktörlerden biri, hatta belki de en önemlisi, olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle yönetici liderlik tarzlarını kavramak genel olarak iş hayatına pratik yönlendirici katkıları olma potansiyeli yanında yönetim bilimi ile ilgilenen araştırmacılara da yeni sezgiler sunma imkânı verebilecektir.Bu araştırmanın amacı akademik yazın ışığında temel liderlik tarzlarını araştırmak, ve Türkiye'deki yönetici profilinin teoride doğru bulduğu (ideal) ve pratikte algıladığı (mevcut durum) liderlik tarzları arasındaki farkları, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, iş tecrübesi ve yetki zincirindeki konumu gibi demografik değişkenlere ve özel sektör devlet sektörü ikilemi ile hizmet sektörü imalat sektörü ikilemi gibi örgütsel değişkenlere göre incelemektir. Temel liderlik tarzları Ackof (1974) tarafından geliştirilmiş enteraktif, proaktif, reaktif ve inaktif ismi ile ayrılan dört tarzda sınıflanmıştır.Türkiye/İzmir'de tamamlanan bu araştırmanın bulguları hem idealde hem de gerçekte algılanan şekli ile ve hem gurup içi hem de guruplar arası seviyede tercih edilen liderlik tarzlarının bir sıralamasını açığa çıkarmıştır. Gurup dinamiklerinin düzenleyici etkileri gözlenmiş ve analiz edilmiştir. Bu bulgular Türkiye'deki örgütler çerçevesinde, ideal de olması gerektiği düşünülen liderlik tarzları ile gerçek durumdaki liderlik tarzları arasında önemli farklılıkları işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the early philosophers, leadership has been accepted as one of the most important factor contributing the success and failure of an organization, if not the single most effective one. . Thus, understanding the managerial leadership styles has the potential to provide practical guidelines for use within business at large as well as render new insights to the researchers across the continuum of management science.The objective of this study is to investigate basic leadership styles within the light of academic literature and compare the ideal and current styles of Turkish managers against the background demographic variables such as gender, age, education, experience, position and organizational variables such as public and private sector dichotomy and services and manufacturing sectors. The basic leadership styles are delined using Ackoff?s (1974) classification as interactive, proactive, reactive and inactive.Findings of the research conducted in İzmir / Turkey, revealed managers? ranking of ideal and current leadership styles at an intra-group and inter-group levels. The moderating effects and the influences of group dynamics are observed and analyzed. Also, these findings indicated significant differences between ideal and current perceived current leadership styles providing useful insights about the leadership styles predominantly employed within the Turkish organizational context.