Mizah edebiyatımıza katkısı bakımından Amcabey dergisi üzerine bir inceleme
A study on Amcabey magazine, with regard to its contribution to our humor literature
- Tez No: 264852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Tarihi, insanlığın ilk zamanlarına kadar uzanan mizaha, yalnızca eğlenme amacıyla başvurulmamış; mizah, yüzyıllarca toplumları düşündürme ve uyandırma amacı taşımıştır. Amcabey de Cemal Nadir Güler tarafından II. Dünya Savaşı'nın yaşandığı, Türkiye'nin buhran içinde olduğu, 1942?1944 yılları arasında yayımlanmıştır.Amcabey, II. Dünya Savaşı'nın devam ettiği yıllardaki Türkiye'nin, sosyal, siyasî ve kültürel panoramasını gözler önüne sermesi bakımından önem taşıyan bir siyasî mizah dergisidir. Bu çalışmanın giriş bölümünde, altmış dokuz sayı boyunca yayımlanan Amcabey'de çıkan yazı ve şiirlerin mizahî niteliklerinin tespit edilebilmesi için mizah ve mizah edebiyatı tarihinden kısaca bahsedilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde Amcabey'in süreli mizah yayıncılığındaki yerinin belirlenmesi amacıyla Amcabey öncesi çıkan süreli mizah yayınları hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Amcabey'in kurucusu Cemal Nadir Güler, derginin fiziksel özellikleri, yazar, şair ve karikatürist kadrosu tanıtılmış ve dergide yer alan edebî nev'iler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Amcabey'de yayımlanmış yazı ve şiirler temalarına göre tasnif edilmiştir.Çalışmanın ekler bölümünde Amcabey'in alfabetik, kronolojik, yazar adlarına ve yazı türlerine göre hazırlanmış indekslerine ve Amcabey ile ilgili yazı ve resim örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humor, with a history that goes till the first times of humanity, was not consulted just for the purpose of entertainment; but humor held the aim to awake and make people think for centuries. Amcabey was published by Cemal Nadir Güler between years 1942-1944, during which World War II took place and Turkey was in depression.Amcabey is an important political humor magazine, in point of its bringing Turkey?s social, political and cultural panorama in light, in the years that World War II continued. In the introduction part of this study, humor and humor literature have been briefly referred, in order to be able to determine the humorous characteristics of articles and poems in Amcabey, which was published for sixty nine issues.In the first part of the study, general information about periodical humor publishing before Amcabey has been presented with the purpose of identifying the place of Amcabey in periodical humor publishing. In the second part, Cemal Nadir Güler, founder of Amcabey, physical characteristics of the magazine, writer, poet and caricaturist personnel have been introduced and literary types in the magazine have been explained. In the third part, articles and poems published in Amcabey have been classified according to their themes.In the Appendix part of the study, alphabetical, chronological writer names and indices that were prepared according to article types, and samples of articles and pictures about Amcabey have been presented.