Leftist diasporic identity: The experience of Turkish and Kurdish refugees in Switzerland
Sol diasporik kimligi: İsviçre'deki Türk ve Kürt multecilerin deneyimleri
  1. Tez No: 264854
  2. Yazar: DENİZ DALYAN DAŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ALTAN-OLCAY, PROF. DR. AHMET İÇDUYGU, YRD. DOÇ. DR. AYŞE PARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Türkiye'deki solcu aktivistler ve bu grubun kimlik değişimi akademik literatürde çok araştırılmış bir konu değildir. Bu toplumun birçok üyesi askeri darbelerden sonra ülkeden kaçmış ve çoğunlukla değişik Avrupa ülkelerine mülteci olarak yerleşmişlerdir. Bu toplumun içinde, genel `solculuk' adı altında sadece ideolojik farklılıklar değil, aynı zamanda etnik ve sosyoekonomik farklılıklar da bulunmaktadır. Bu araştırma, sol ideolojinin kolektif kimlik oluşturmada nasıl rol oynadığını, İsviçre'deki Türk ve Kürt mülteci cemiyet üyelerinin karşılaştırmasını yaparak anlamayı amaçlamıştır. Derinlemesine yapılan görüşmelerden çıkan sonuçları kullanarak, bu tez iki araştırma sorusunu ele almaktadır: İsviçre'deki Türk ve Kürt mülteci deneyimlerinden ortaya çıkan kolektif kimlik hangi formlarda oluşmuştur? Hangi biçimlerde sol ideoloji diasporik kimliğin temeli olarak görülebilir? Bu mülteci toplumunu iki araştırma alanında incelemeyi seçtim: ilki yasal süreçler ve ikincisi de değişen siyasi aktivizm boyutları. Bu alanları incelemek, ulusal memleket ve göç edilen ülkedeki transnasyonal anlayışların nasıl değiştiğini ve aynı zamanda ulusal, dinsel ve etnik geçmiş gibi sıklıkla incelenen boyutlar yerine, siyasi ideolojinin diasporik kimlik oluşumundaki rolünü anlamayı mümkün kılacaktır.
Özet (Çeviri)
The population of leftist activists in Turkey in the second half of the twentieth century has long been an under-researched community. Many members of this diverse group of people fled the country after periods of post-military coup clampdowns, with a large percentage settling as refugees in various European countries. Within this community not only is there ideological variance under the broad heading of ?leftism? but also significant ethnic and socio-economic differences. This research attempts to understand how leftist ideology has played a role in the formation of collective identity, focusing in particular on the comparison of Turkish and Kurdish members of the refugee community in Switzerland. By utilizing the findings of in-depth interviews I conducted, this thesis addresses the following research question: What forms of collective identity emerge from the Turkish and Kurdish refugee experience in Switzerland and in what ways can leftist ideology be viewed as the basis for a diasporic identity? I have chosen to examine two research sites of the refugee community: first, the legal process and second, changing forms of political activism. Using the findings from these sites, I argue that a specifically leftist collective identity has shaped the refugee experience and that political ideology has played a key role in the formation of diasporic identity over more commonly examined sources such as national, religious, or ethnic background.