A Critical perspective on the leftist student movements in Turkey between 1960 and 1971
1960-1971 döneminde gerçekleşen Türkiye'deki sol öğrenci hareketlerinin eleştirel analizi
- Tez No: 43120
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YEŞİM ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
KISA ÖZET A Critical Perspective on the Leftist Student Movements in Turkey between 1960 and 1971 by Yılmaz Pirli Türk siyasal yaşamı içerisinde 1960 ile 1971 yılları arasındaki gelişmeler, birçok açılardan ele alınmış ve benzeri birçok akademik çalışmanın özel konusu olarak incelenmiştir. Bu çalışmada da 1960 ile 1971 yılları arasında gerçekleşen Öğrenci Hareketleri incelenecektir. Sözkonusu dönemde gerçekleşen öğrenci hareketleri birçok esere konu olmasına rağmen, bu öğrenci hareketlerine ilişkin akademik ve özellikle de eleştirel çalışmaların azlığı dikkat çekicidir. Bu çalışmanın temel niteliğini sözkonusu dönemde gerçekleşen 'sol' eğilimli öğrenci hareketlerinin eleştirel bir analizi oluşturmaktadır.“68 Kuşağı”veya“68 Gençliği”gibi kavramlarla ifadesini bulan bu sol eğilimli öğrenci örgütlenme ve eylemleri gerçekten de ülkenin siyasal tarihinde önemli bir yer işgal etmektedir. Bu çalışma, 1990'larda dahi hala eleştirel bir analizi yapılmayan ve literatürde sadece kimi 'nostaljik' ve istatistiki verilerle değerlendirilen“68 Kuşağı”nı daha eleştirel ve akademik bir değerlendirmeye tabi tutabilmek kaygısı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümü Sosyal Bilimler alanında Öğrenci Hareketleri üzerine teorik birikimin bir değerlendirmesiyle başlamaktadır. İkinci bölümde ise Türkiye'de 1960 ile 1971 yıllan arasında gerçekleşen öğrenci hareketleri, ülkenin içinde bulunduğu koşullara paralel olarak verilmektedir. Takip eden bölümde ise I960' ile" 1971 yılları arasında gerçekleşmiş olan Sol Öğrenci Hareketleri'nin eleştirel analizi yapılmıştır. Aynı bölümde Türkiye'deki öğrenci hareketlerinin daha iyi tanımlanabilmesi için Fransa'daki Öğrenci hareketleri ile bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Critical Perspective on the Leftist Student Movements in Turkey between 1960 and 1971 by Yılmaz Pirli The political developments between 1960 and 1971 in Turkey have been studied extensively by various social scientists; however the Student Movements that took place during the same period still require special attention. The literature on the student movements of that period mostly consists of journalistic or 'nostalgic' memoirs. The present study is concerned with the inadequate explanations of this literature and therefore aims to provide a more coherent evaluation of the case. Almost all studies relating to the student movements of that period focused on the left-oriented ones. The terms“Generation of '68”or“the Youth of '68”were generally used for those leftist groups and organizations in the literature. The present study also aims to present a critical analysis of these leftist student movements of the 1960s. The literature on the subject was mostly written by the members of that generation and failed to provide a critical perspective on those student movements. In the first chapter, the theoretical background of student movements will be presented within the field of social sciences. In the second chapter the student movements that took place between 1960 and 1971 will be studied in the context of the changing circumstances of that decade in Turkey. In the third chapter a critical analysis of the leftist student movements in Turkey will be given. For the sake of a comparative perspective, in the same chapter references will be made to the French case as well. IV