Self-defining memories: Characteristics and the link with self-concept and goals
Benlik tanımlayıcı anılar: Özellikleri, benlik ve hedeflerle ilişkileri
  1. Tez No: 264864
  2. Yazar: CEMİLE CEREN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ GÜLGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, benlik tanımlayıcı anıların varlığını, özelliklerini, hedeflerle ve benlik kavramı ile ilişkisini incelemekti. Çalışmada katılımcılar benlik tanımlayıcı olan, benlik tanımlayıcı olmayan, duygu yüklü ve kalıcı olan, duygu yüklü de olmayan kalıcı da olmayan anılarını bildirdiler ve bu anıları ilk olarak anı özellikleri açısından, ikici olarak kendi hedefleriyle ilişkileri açısından, üçüncü olarak benlik kavramları ile ilişkileri açısından değerlendirdiler. Sonuçlar, benlik tanımlayıcı anıların canlı, duygu yüklü, sık sık hatırlanan, diğer benzer anılarla ve kişilerin güncel meseleleri ile ilişkili anılar olduğu iddiasını destekler biçimdeydi. Bunun yanı sıra, sonuçlar benlik tanımlayıcı anıların, benlik tanımlayıcı olmayan anılara göre kişilerin benlik kavramı ile daha yüksek ilişki içinde olduğunu gösterdi. Ayrıca, anının kişi tarafından ne kadar önemli bulunduğu, anının diğer benzer anılarla ne kadar ilişki içinde olduğu, olayı birinci kişi gözünden hatırlama ve görsel canlandırma özelliklerinin, benlik tanımlayıcı olma özelliğini yordadığı görüldü. Bu çalışma, benlik tanımlayıcı olan anıların benlik tanımlayıcı olmayan anılarla karşılaştırılması, ve bunların benlikle ve hedeflerle olan ilişkilerini kişinin kendi raporu üzerinden incelemesi açısından diğer çalışmalardan farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the existence and the characteristics of self-defining memories, as well as their link with goals and with self. In this study, participants reported self-defining, non self-defining, affective and persistent, non affective and non persistent memories and they rated these memories first in terms of their phenomenological characteristics, second in terms of their relevance to participants? own goals, third in terms of their relevance to participants? self-concept. The results supported the claim that self-defining memories are vivid, affectively intense, repetitively recalled autobiographical memories which are linked to other similar memories and related to individuals? current issues and concerns. These memories were also found to be more relevant to one?s self-concept and current goals than non self-defining memories. Besides, several memory characteristics were found to predict self-definition: the extent to which an autobiographical memory is important, the extent to which this memory is constructed in relation with other similar memories, first person perspective and visual imagery. This is the first study which compares self-defining memories to non self-defining memories and which is based on self-reports in investigating the link between self-defining memories and self-concept.