Volatility spillovers in the foreign exchange market
Döviz piyasasında oynaklık yayılması
  1. Tez No: 264865
  2. Yazar: METİN UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde altı temel döviz kuru arasındaki oynaklık yayılmasını 1 Ocak 2002 ? 28 Şubat 2009 tarihleri arası için inceledim (Avro/ABD Doları, İngiliz Sterlini/ABD Doları, Japon Yeni/ABD Doları, İsviçre Frangı/ABD Doları, Kanada Doları/ABD Doları ve Avustralya Doları/ABD Doları). Beşer dakikalık döviz kuru kapanış değerlerini kullanarak günlük gerçekleşen oynaklığı, bu oynaklığın sürekli bileşenini, sıçrama bileşenini ve ayrıca günlük aralık oynaklığını alternatif ölçütler olarak hesapladım. Döviz kuru piyasasında oynaklık yayılmasını genelleştirilmiş VAR modeli (Diebold ve Yilmaz, 2009 ve 2010 yöntemi) kullanarak elde ettim. Farklı oynaklık ölçümlerine göre hesapladığım yayılma endeksleri genel olarak benzer bir yol izlese de bazı dönemlerde farklılıklar göstermektedir. Oynaklık endeksleri dönem boyunca dalgalanma gösterse de 2003-2005 ve 2007-2008 dönemlerinde yukarı yönlü eğilim göstermekte ve son finansal kriz döneminde aşağı yönlü hareket göstermemektedir. Özellikle son finansal kriz döneminde döviz kurları oynaklığı aşırı derece artsa da yayılma endeksinde sınırlı miktarda artış görülmektedir. Ayrıca yönsel oynaklık yayılması analizleri Avro/ABD Doları döviz kurunun dönem boyunca ve Japon Yeni'nin de 2006 sonrasında tüm oynaklık ölçütleri için net oynaklık vericileri olduğunu gözlemledim.
Özet (Çeviri)
I analyze the volatility spillovers among the six major exchange rates vis-à-vis US Dollar (namely, Euro, British pound, Japanese yen, Swiss franc, Canadian dollar and Australian dollar) over the period from January 1, 2002 to February 28, 2009. Using exchange rate data for 5-minute intervals, I compute daily realized volatility and related daily continuous component and jump component as well as the daily range volatility as alternative measures of foreign exchange volatility. I obtain FX market volatility spillover indices from a generalized VAR (following the methodology developed by Diebold and Yilmaz, 2009, 2010) analysis. Although the spillover indices based on different volatility measures, in general, follow similar pattern over the sample period, they behave differently in certain periods. While the spillover indices fluctuate during the sample, there is an upward trend in the spillover indices in 2003-2005 and 2007-2008 periods, and during the recent financial crisis the indices stay at higher levels. In particular, I find that although the exchange rate volatilities increase tremendously during the recent financial crisis period, there was only a modest increase in volatility spillovers. Moreover, the directional volatility spillovers results suggest that the Euro/Dollar exchange rate is the net volatility transmitter over the sample period and the Japanese yen becomes net volatility transmitter in post-2006 period for all volatility measures.