Küçük ve orta ölçekli işletmelerde alternatif finansman kaynaklarının oluşturulması ve Gaziantep ilinde uygulama
Alternative financial sources in small and medium enterprises and practice in Gaziantep
- Tez No: 264874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde dünyadaki işletmelerin büyük çoğunluğunu KOBİ' ler oluşturmaktadır. Yarattıkları istihdam, krizlerden az etkilenmeleri, büyük ölçekli işletmelere yan sanayi oluşturmaları gibi özellikleri göz önüne alındığında KOBİ' lerin önemi daha da iyi anlaşılmaktadır. Ekonomi açısından büyük önem taşıyan KOBİ' lerin uygun finansman kaynaklarına ulaşabilmeleri etkin ve verimli çalışmaları açısından bir önemlidir. Türkiye' de KOBİ' lere sunulan finansman kaynakları sınırlıdır. Bunun sonucu olarak KOBİ' ler finansal sorunlar yaşamaktadırlar. Avrupa Birliği üyeliği sürecinde olan Türkiye' de KOBİ' lerinin AB standartlarına ulaşabilmesi için bu finansal sorunlarını çözülmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı bu sorunlara çözüm olarak alternatif finansman araçları incelemek ve bunların başarı şartlarını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
In todays world most of the enterprises are existing from SMEs. The importance of SME?s could perceive better if consumed their abilities of creating employment opportunities, generating products for the large sized enterprises and resistance towards to crises. Attaining to the appropriate financial resources has a great importance for SMEs to have an effective and efficent working enviroment where they are significant parts of the economic life. Financial resources are limited for SME in Turkey. As a reason of that SMEs have financial problems. In the process of entering European Union Turkey should solve financial problems to fit its SMEs to European Union?s SMEs standarts. In this study, it is aimed to examine the alternative financial sources as a solution for problems of SMEs in Turkey and search their conditios of success.