Reşadiye ve yöresi ağızları (giriş-inceleme-metin-sözlük)
Oral of Reşadiye and region (introduction-research-text-glossary)
- Tez No: 264877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT CERİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkçemiz son zamanlarda yabancı kelimelerin akınına uğramaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan Türk Dili her türlü kavramı karşılamaktadır. Türk Dilinin Batı Grubunda yer alan Türkiye Türkçesinin önemli dil alanlarından birisi de ağız araştırmalarıdır. Ağız araştırmalarıyla ilgili birçok araştırma yapılmıştır.Türkçenin en saf ve en öz şeklini halk ağızları oluşturmaktadır. Biz de bu tezimizde kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş, sadece ağızlarda yaşayan Türkçe kelimeleri gün ışığına çıkarmak ve yazı dilimize kazandırmak için derlemeler yaptık ve ağız inlemelerinde bulunduk. İncelememize konu olarak, doğum yerimiz Reşadiye'ye minnet borcumuzu ödemek amacıyla Reşadiye ve Yöresi ağızlarını aldık. Öncelikle Reşadiye ile ilgili tarihi ve coğrafi bilgiler verdik. Daha sonra ses ve şekil bilgisi, derleme metinlerinden sonra ise kelime ve deyimlerden oluşan bir
Özet (Çeviri)
Recently foreign words and phrases have invaded the Turkish language. The Turkish language which has deep rooted history corresponds to all kinds of concepts. One of the most important linguistic area of the Turkish language in Turkey taking part in the Western group of Turkic languages is the dialect surveys. There have been lots of dialect surveys so far.Local Dialects are the purest and cleanest forms of Turkish. In this thesis, We made up collected works and made a survey of dialects in order to unearth the Turkish words having faded into oblivion and living only in the local dialects, and to save these words being dropped from Turkish language. We made a survey of Reşadiye and its neighbourhood as a subject in my thesis on the purpose of owing Reşadiye, my birth place, a debt of gratitude. Primarily, we gave some historical and geographical information about Reşadiye. Later than the works of phonics and morphology, we prepared a local dictionary.