Arif Nihat Asya'nın Sevgi Mektupları adlı eseri üzerine bir söz dizimi (kelime grupları) incelemesi
An exploration of word arrangement (word groups) on Arif Nihat Asya's work named Love Letters (Sevgi Mektupları)
- Tez No: 264882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 577
Özet
Bu tez çalışmamızda, öncelikle Türk dilinin söz diziminde kelime gruplarınınyeri hakkında bilgiler verilmiş, kelime gruplarının tasnif çalışmaları farklı görüşlerbelirtilerek ortaya konmuştur.Kelime gruplarının, mektup türünde, hangi kullanımlarının olduğunun ortayakonulması amaçlanmış, bu doğrultuda Türk edebiyatının şiir ve nesir alanında engüçlü kalemlerinden Arif Nihat Asya'nın ?Sevgi Mektupları? adlı eseri, kelime gruplarıbakımından analiz edilmiştir. Ayrıca bu çalışmamızda, yapıttaki kelime gruplarınınkullanım oranı istatiksel olarak tespit edilmiştir.Arif Nihat Asya'nın bu mektupları edebi özellikler içerdiği kadar, özel mektuptürüne girdiğinden konuşma dili özelliği de taşımaktadır. Bu bakımdan tezimizdeelde edilen sonuçlar, mektup türünün dil özelliklerinin izahı ve araştırılması safhasındakullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, initially information about the place of word groups in wordsequencing of Turkish language has been given and classification studies of wordgroups have been revealed pointing out to different views.Starting from these facts it has been aimed to show what kind ofcharacteristics word groups show in letter style, which is close to daily language. Inaccordance with this, ?Love Letters? of Arif Nihat Asya, one of the best pens ofTurkish Literature in poetry and prose, written by him to his wife has been analysedin terms of word groups. Again in this study, rate of use of word groups in ?LoveLetters? has been determined statistically.These letters of Arif Nihat Asya carry characteristics of natural daily languagebecause they were written prior to marriage and later by him, as well as showingimportant features from literary perspective. Therefore, the results achieved in thisthesis can be used in the research and explanation of letter style.