Arif Nihat Asya'nın şiirlerinde değerler etrafında tematik bir çalışma
Arif Nihat Asya's poetry is a thematic work around values
  1. Tez No: 477543
  2. Yazar: MERVE NUR SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FİKRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan; edebiyattan tarihe, tarihten siyasete birçok eseri olan Cumhuriyet dönemi şairlerinden Arif Nihat Asya'nın şiirlerini, değerlerimiz etrafında tematik bir incelemeden ibarettir. Bu çalışmanın amacı, Arif Nihat Asya'nın eserlerinde hangi değerlerin ele alındığını ve nasıl işlendiğini ortaya koymaktır. Çalışmamızın birinci kısmında“değer”kavramı üzerinde durulmuştur. Şiir kitaplarının taranması sonucunda belirlenen değerleri ifade eden anahtar sözcükler veya ilgili dize, dörtlük ya da beyitler tespit edilmiştir.“Değerler”tespit edilerek hangi değerlere sahip olunması gerektiğini ve gelecek nesillere intikâl etmesi gereken değerlerimizin bu eserlerde nasıl ifade edildiği ortaya konulmuştur. Belirlenen değerin ihtivası doğrultusunda her değer kendi başlığı altında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is an important part of Turkısh literature, politics from literature to history a lot of Works, from repuplic an poets Arif Nihat Asya's poems, our values are based an a thematic review around. The aim of this study is Arif Nihat Asya's Works what value is reveal handed in and how it was processed. İn the first part of our work concept of value is emphasized. The key words experessing the values determined as the result of the screening of poetry boks or the corresponding strings are determined. What“values”should be possessed by determining the values and how values that should be possed toour future generations are expressed in these work.