Arif Nihat Asya'nın nesirlerinin söz varlığı
The vocabulary of Arif Nihat Asya's proses
- Tez No: 504335
- Danışmanlar: PROF. MEHMET MEHDİ ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1130
Özet
Söz varlığı çalışmaları, kültürün taşıyıcısı niteliğindeki şair ve yazarların dünya görüşünü görmede ve yaşadıkları toplumun izlerini, toplumsal olaylarını tespit etmede önemli rol oynamaktadır. Kültür gün geçtikçe gelişen bir birey gibidir. Soyut miras olarak görebileceğimiz kültür öğeleri, yaşadığı devirden etkilenen, o devirle yoğrulan şair ve yazarların kişisel becerileriyle, duyuş ve hisleriyle gelecek devirlere aktarılmaya uygun hale getirilir. Bu aktarım, duygu ve düşüncelerimizi aktarmada bir köprü görevi gören dil yoluyla gerçekleştirilir. Şair ve yazarlar dili ne kadar iyi şekilde kullanırlarsa, milleti bir arada tutan en önemli etkenlerin başında gelen kültür öğeleri o kadar sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarılabilir. İşte şair ve yazarlar millet için böylesine kritik bir roldedir. Türk milleti gibi çok eski devirlerden gelip çok farklı topraklarda yaşayan bir milletin kültürü tahmin edileceği gibi oldukça zengindir. Bu zenginlik; Arif Nihat Asya gibi söz hazinesi, kültür birikimi kuvvetli, millet bilincini topluma yansıtabilen şair ve yazarlar sayesinde gelecek nesillere aktarılmıştır ve aktarılmaya da devam edecektir. Şair ve yazarların söz varlığının kültürü taşıyıcı en önemli aracılar olduğu düşüncesinden hareketle bu çalışmada, devrinin üslubu ve diliyle ön plana çıkan sanatkârı Arif Nihat Asya'nın kültür hazinemize yaptığı katkılar incelenmiştir. Öncelikle hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgiler verilmiştir. Sonrasında nesir türünde verdiği eserlerde kullandığı kelime gruplarının bir kısmı tespit edilip, kelimeler ve ek dizini üzerinde incelemeler yapılmış ve buradan yola çıkılarak Arif Nihat Asya'nın söz varlığı ve edebî kimliği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vocabulary studies has an significant role in understanding the worldview of poets and authors, who are the bearers of culture, and identifying the traces and the social events of their culture. Culture is like a individual growing up. The culturel elements, which can be seen as a nonmaterial heritage, are made suitable to transfer to new generations by the personal skills, perception and sensations of the poets and authors shaped by their era. This transferring are performed through the language serving as a bridge to transfer our notion. The better use of language the poets and authors make, the better cultural elements, the most important factors that holding the nations together, can be hand down to new generations. So, poets and writers have a critical role for the nation. The culture of a nation coming from very old times and living in numerous lands like the Turkish nation is quite prosperous as might be expected. This prosperity was and is to transferred to new generations thanks to the poets and authors having a voluminous treasury of words, cultural richness and able to reflect the national consciousness to the society, like Arif Nihat Asya. Based on this thought of the poets and the authors' vocabulary are the important agents of the cultural transfer, we studied Arif Nihat Asya's contribution to our cultural treasury via his wording of the era and language giving him the prominence. First of all, Arif Nihat Asya's contribution to our cultural treasury was studied. Later, a part of phrases he used in his prose works are stated and the words and their additional index are studied, and based on this, we tried to reveal the vocabulary and the literary identity of Arif Nihat Asya.