Yarattıkları katma değer itibari ile Türkiye'deki imalat sanayi sektörlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of manufacturing industry sectors in Turkey as of the value added they create
  1. Tez No: 264885
  2. Yazar: MUSTAFA KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ONGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sanayileşme sürecinde ülkelerin sanayi üretimi ve imalat sanayilerinin yapısında önemli değişiklikler yaşanmaktadır. Sanayileşme başlangıcında olan ülkelerde imalat sanayi üretiminin daha çok hammadde ve emek yoğun sektörlerde yoğunlaştığı görülmektedir. Sanayileşme seviyesi ilerledikçe, imalat sanayi katma değer dağılımının değiştiği ve bu dağılımın sırasıyla, sermaye, bilgi ve teknoloji yoğun sektörlerde toplandığı görülmektedir.Bu tez çalışmasında, Türkiye'de imalat sanayi katma değerinin alt sektörlere ve içerdiği teknoloji bakımından sektörlerin sınıflandırılmasına göre sektör gruplarına dağılımı ve bu dağılımın 1973-2006 yılların arasında değişimi araştırılmıştır.Çalışmada kullanılan Dünya geneli ile ilgili veriler çeşitli uluslararası kuruluşların verilerinden derlenmiştir. Türkiye için yapılan hesaplamalarda ise tamamen TÜİK verileri kullanılmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise elde edilen bulgular ışığında Türk İmalat Sanayinin yapısı hakkında tespitler yapılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In the process of industrialization, countries experience significant changes in the structure of industrial production and manufacturing industry. At the beginning of industrialization a country's manufacturing production is concentrated mostly in raw materials and labour-intensive sectors. By advancing industrialization level, distribution of value added change and concentrate in capital, knowledge and technology intensive sectors.In this thesis, the distribution of manufacturing industry value added into sub-sectors an industry groups according to classification of manufacturing industries based on technology intensity and the change in this distribution are investigated.World-wide data used in the study were compiled from various international organizations, and the data about Turkey is entirely complied from Turk Stat.In the last part of the study in light of the study findings Turkish manufacturing industry has been tried to be determinate.