Mikro finans ve Kırgızistan örneği
Microfinance and Kyrgyzstan example
  1. Tez No: 264884
  2. Yazar: JALYNBEK KANGELDIEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İşsizliğin azaltılmasında, yoksullukla mücadelede ve halkı girişimciliğe teşvik etmekte önemli araçların biri olan mikro finans gelişmekte olan ülkelerde başarılı bir şekilde uygulana bilmektedir.Bu çalışmada mikro finans sistemi üzerinde genel değerlendirme yapılarak Kırgızistan örneği ele alınmıştır.Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde mikro finans kavramının teorik yapısı, önemi, amacı, prensipleri, modelleri, tarihi gelişimi yer almış ve bankacılık sistemi ile karşılaştırılarak farkı belirtilmiştir.İkinci bölümünde dünyada mikro finans uygulamalarına değinilmiş, mikro finans sisteminin özellikleri, işleyişi ve sisteme ilişkin mevcut durum ve sorunlar irdelenmiştir.Üçüncü bölümde Kırgızistan'daki mikro finans sisteminin gelişmesi, hukuki alt yapısı, mikro finans durumu, mikro finans kuruluşlarına finansal kaynak sağlayan uluslar arası finansal kurumlar üzerinde durulmuş ve bankacılık sektörüyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca Kırgızistan'daki mikro finans hizmetine olan talep irdelenmiştir. Yapılan değerlendirmelerden yola çıkarak sonuçların yorumlanması, güçlü ve güçsüz yönlerin saptanması, bu saptamalar altında ve bazı varsayımlara dayalı olarak çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Micro finance can successfully applicable in developing countries as a tool in order to lower the unemployment, fighting with the poverty and promote public entrepreneurial activity.This study refers to general assessment of Microfinance system in Kyrgyzstan as an example.These studies consist of three chapters. First chapter consist of theoretical structure of microfinance, importance, aim, principles, models, historical development and comparison of difference with banking system of microfinance.Second chapter consist of world practices of micro finance, specifications, current situation of the system and the problems.Third chapter studies development of micro finance system in Kyrgyzstan, legal infrastructure, condition of micro finance, overview of international financial founds providing capital to micro finance system, and comparison with banking system. Further more demand to micro finance in Kyrgyzstan was studied. Comments made on the results of the analysis that had been made. Assessment of weakness and strengths of the microfinance system, final proposal had been made under over all analysis of the study.