Evaluation of speaking tasks in a selected English course book used in Turkish schools
Türk okullarında okutulan bir İngilizce ders kitabındaki konuşma becerisi aktivitelerinin incelenmesi
- Tez No: 264887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İletişim, genel olarak, dış dünyadan alınan mesajları doğru bir şekilde anlamlandırma ve bunlara uygun düzenli ve anlamlı tepkiler oluşturma becerisi şeklinde tanımlanabilir. Bu noktadan haraketle, çevresel olarak öğrenilen ana dilinde konuşma becerisi bireysel ve sosyal hayatın tabanını oluşturur.Başka bir deyişle, konuşma becerisi iletişimin sadece sosyal değil uluslararası tabanda da özü olarak kabul edilebilir. Aynı sebeple, yabancı dilde konuşma becerisinin öğrenilmesinin ve geliştirilmesinin yabancı dil öğreniminde çok önemli bir yeri vardır. Bir yabancı dil öğrencisinin dili sosyal iletişim için konuşarak kullanabilmesi yabancı dil öğrenimini daha anlamlı ve değerli kılacaktır.Çalışmada, iletişim ve dil üzerine bir giriş bölümünden sonra, yabancı dil öğreniminde konuşma becerisi, örnek konuşma aktiviteleri ile tarihsel ve metodolojik açılardan sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci yarısında, seçilen bir ders kitabı, yabancı dil konuşma becerisi öğreniminin güncel bir örneği olarak, konuşma becerisini ele alışı ve işleyişi açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication can be defined as the ability to comprehend the messages, received from outer world in a rational way and produce proper and meaningful responses to them. Starting from this point, the environmentally learned ability to speak in the native tongue, in a way, forms the basis of the individual and social life, itself.In other words, speaking skill can be accepted as the core of the communication not only on social base but also on international and universal bases as well. For the very same reason, learning and developing speaking skill in a foreign language is significantly important in learning a foreign language. It makes the foreign language learning more meaningful and worthwhile if the learner uses it for social communication by speaking.In this study, following a general introduction to the nature of speaking skill together with communication and language, teaching speaking is presented through a historical and methodological background with possible examples of speaking activity types. In the second part of this study, a selected course book which stands for a current example for the teaching of speaking skill, is analyzed for the way it handles and teaches speaking.