Post menopoz sürecindeki kadınların ruhsal yönden değerlendirilmesi
The psychological evaluation of women in post menopause process
- Tez No: 264913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, özellikle post menopozal süreçteki kadınların ruhsal dünyalarının projektif yöntemler aracılığıyla psikanalitik olarak araştırılmasının yanı sıra, menstürasyon ve menopoza ilişkin tanımlamaları, menopozun yaşantıları üzerine olan etkileri ve beraberinde getirdiği düşlemler, duygulanımları ve bilinçdışı süreçlerinin psikanalitik bir bakış açısıyla değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Literatürde, post menopozal süreçteki kadınların yaşadıkları ruhsal sıkıntıları konu alan çalışmalar olsa da, Türkiye'de post menopozal süreçteki kadınların ruhsal durumlarını özellikle bilinçdışı süreçleriyle bir arada inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmaya post menopozal süreçteki yaşları 45?55 arasında değişen toplam 15 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmayı kabul eden katılımcılara, demografik bilgilerini edinmek amaçlı bazı sorular sorulduktan sonra, ardından yarı yapılandırılmış bir psikanalitik yönelimli öngörüşme yapılmış ve sonrasında Rorschach ve Tematik Algı Testleri uygulanmıştır. Yapılan projektif testlerin sonuçları Fransız Okulu'na özgü içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu uygulamalardan sonra gönüllü olan katılımcılarla yüz yüze psikanalitik yönelimli çalışmalara devam edilmiştir. Katılımcıların görüşmeleri incelendiğinde literatürle paralel olarak; narsizm düzeyinde acısını çektikleri bir eksiklik ve kayıp düşlemi, menopoz ve ergenlik süreci arasındaki benzerlik, unutkanlık, libidoda azalma ve cinsel problematiklerin öne çıktığı görülmektedir. Bunların yanı sıra, psikosomatik rahatsızlıklarda artış ve menstürasyon kanına dair ortak söylemler dikkati çekmiştir. 15 katılımcının test protokollerinin sonuçları incelendiğinde, cinselleşmiş bir beden tasarımı verebilmeye dair sorunsal, işlev yitimi nedeniyle yaşanan depresif duygulanım, düşlemsel olarak gerilediklerinde bedenin içinin zarar görebileceğine dair bir tehdit hissettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to examine the psychological worlds of women who are in the post menopausal process psychoanalytically using projective methods in addition to evaluate their definitions of menstruation and menopause, the effects of menopause on their daily life and which fantasies these effects bear, finally their affects and the unconscious processes from a psychoanalytical point of view. Although there are studies which take psychological difficulties of women in post menopausal process into consideration, there is a lack of studies concerning with the psychological issues of women in the post menopausal process in Turkey especially together with unconscious processes. 15 volunteers of 45-55 age were included in this study who were in the post menopausal process. After asking some questions to the volunteers aimed to find out demographical information, a semi structured and psychoanalytically oriented interview was held and finally Rorschach and Thematic Apperception Tests were executed. The results of the projective tests were evaluated by content analysis specific to the French School. After these applications psychoanalytic oriented direct interviews were carried on with volunteering participants. When the participants interviews were analyzed, sexual problematics, a decrease in the libido, forgetfulness, the similarity of menopause and adolescence processes, and finally a deficiency and a fantasy of loss they suffer on a level of narcissism is seen as highlighted. Right along with these, increase in psychosomatic disturbances and conjoint discourses about menstruation blood attracts attention. The analysis of the test protocol results show that the 15 participants feel a threat for the interior of the body to be harmed or damaged when they are regressed, a depressive affection due to loss of function, and a problematic to construct a sexual body representation.