Eleştirel kuram'da modernite sorunsalı
The problematique of modernity in the critical theory
  1. Tez No: 264946
  2. Yazar: SERDAR TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ATİKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Auguste Comte ile başlayıp Emile Durkheim ile gelişen ve Max Weber ile günümüze etkide bulunan Klasik Sosyoloji `Modernite Sorunu' içinde doğmuş ve bu sorun ile sürekli meşgul olmuştur. Marksizm ve Psikanaliz'den etkilendiği gibi Klasik Sosyoloji'den de beslenen Eleştirel Kuram, Horkheimer, Adorno, Marcuse ve son dönemde Habermas'ın katkıları ile genişletilmiş bir modernite tartışmasının merkezine oturmuştur. Eleştirel Kuram'ın ana tezine göre çağımız insanı, sadece aydınlanmanın araçsal aklı tarafından değil, aynı zamanda bilim-teknikte pozitivizm ve ekonomi-sanatta kültür endüstrisi tarafından metalaştırılmış, geç-kapitalizm ve otoriter-totaliter devlet tarafından görünür ve görünmeyen pek çok baskı biçimi altına alınmış ve manipüle edilmiştir. Bu tezde yapmaya çalıştığımız şey, Klasik Sosyoloji ile etkileşimi çerçevesinde Eleştirel Kuram'ın modernite sorunlarını nasıl sorunsallaştırdığını yöntembilimsel ve sosyolojik açıdan ortaya çıkarmakla sınırlıdır. Temel vargımız ise, modernite sorunsalının bir rasyonalite ve otorite sorunu olduğudur.
Özet (Çeviri)
Classical Sociology, which is founded by Auguste Comte, developed by Emile Durkheim and made its lasting impact on contemporary sociology through the extensive writings of Max Weber, was not only the outcome of the `The Question of Modernity? but also constantly dealth with this question. Thus, for the last couple of decades, Critical Theory has been occupied a prominent place in the extended debate on modernity thanks to the works of prominent thinkers such as Horkheimer, Adorno, Marcuse and last but not least Habermas. It is no doubt that critical theory is very much influenced by Phsycoanalysis and Marxism, but one can argue that Classical Sociology influenced Criticial Theory up to a certain degree. In a nutshell, the main thesis of critical theory is as the following: modern individual is not only commodified by the instrumental rationality of the enlightenment but also positivist science and thechnic as well as culture industry in the fields of culture and art. In addition, autohoritarian-totalitarian state of late-capitalism manipulated and put considerable pressure on modern individual through various mechanisms. What this thesis tries to achieve is how Critical Theory problematize the problems of modernity through interaction with Classical Sociology from the perspectives of sociology and methodology. Our main assumption is that the problematique of modernity are the problems of rationality and authority.