Vergi mükelleflerinin defter tutma yükümlülüğü (vergi mevzuatı ve Türk ticaret kanunu açısından değerlendirilmesi)
Book keeping charge of tax payers (evaluation in the context of tax regulations and Turkish commercial act)
  1. Tez No: 207875
  2. Yazar: BAŞAK DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Ticari hayat ve ticari iliskiler en çok defter ve belgeler üzerinden gerçeklesmektedir. Ekonomik olay ve islemlere iliskin bilgilerin kayıt altına alınması olan defter tutma, vergi hukukunda mükellef için bilgi, devlet içinse hem bir bilgi hem de bir denetim aracı olmaktadır. Devletin vergi gelirlerini elde edebilmesi, mükelleflerin de gelirlerini ve giderlerini ispat edebilmeleri açısından, defter ve defterlerdeki kayıtların önemi oldukça büyüktür. Bu baglamda, vergi mükelleflerinin defter ve belgelerle ilgili olan mevzuat hükümlerini bilmesi ve uygulaması zaruridir. Aksi takdirde, defter tutma yükümlülügüne uyulmamıs olacagından bu durum çesitli yaptırımlarla karsılasılmasını sonuçlayacaktır.Vergi hukukunda vergileme ve yargılama asamasında, ticaret hukukunda ise tacirler arasındaki ticari iliskiler ve ticari davalarda son derece önemli olan defterler ve bu defterlerdeki kayıtlara itibar edilmesi için, defter tutma yükümlülügünün kanunlarda belirtilen sekil ve esaslara uyularak yerine getirilmesi gerekir. Bu çalısmada, öncelikle defter tutma yükümlülügüne iliskin genel esaslar incelenmistir. Daha sonra, yükümlülügünün yerine getirilmesinde uyulması gereken kurallar ele alınmıstır. Son olarak defter tutma yükümlülügüne aykırılık halleri ve sonuçları belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
Commercial life and connections were came true mostly about the commercial paper and notebooks. Keep books, which means to chain the information about economic events and treatments, is a debriefing tool for taxpayer and the government. And it is also a control tool for the government. It is very important to chain the archives on books for taking the revenue of taxes and prove the revenue and expenses. In this regard, the taxpayers should know and obey the regulation?s rules. Otherwise, they will have to bear the results of disobeying the keep book charge. To consider the books and the registrations in these books, which are very important for taxation and judgment in point of tax law and also important for the commercial relationships and trials among the trader in point of mercantile law, the charge of the keep book must observed with obeying the legal rules which are related wise and substance. In this study, firstly the general sums of the charge of book keeping has been examined. Later, the rules of the charge has been under debated. And eventually the situations and results of anomaly to bookkeeping charge has been pointed out.