Yazılı basında yer alan kadına yönelik şiddet haberlerinin feminist sosyal hizmet bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of the news on violence against women in the printed media in the context of feminist social work
  1. Tez No: 865289
  2. Yazar: SİMGE ÇİN HAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kadına yönelik şiddet tüm dünyada çözülmesi gereken küresel problemler arasında yer almaktadır. Günümüze kadar toplumsal cinsiyet eşitliği alanında uluslararası alanda çeşitli sözleşmeler imzalanmış ve şiddeti önlemeye dair çeşitli politikalar üretilmiş olsa da kadına yönelik şiddet günümüzde devam etmekte ve modern toplumların karanlık yüzü olarak karşımıza çıkmaktır. Türk basınında kadına yönelik şiddet haberlerinin sunumunda toplumsal cinsiyet rollerini kalıplaştırmaya yönelik kullanılan dilin, şiddete maruz kalan kadının kullanılan görselinin ve suçun normalleştirilmesine yönelik ifadelerin kadın haklarını örselediği ve kadının toplumda dezavantajlı konumunu pekiştirdiği düşünülmektedir. Bu çalışmadaki amaç, kadına yönelik şiddet vakalarının yazılı basında sunuş şeklinin kadın hakları ve feminist sosyal hizmet bağlamında ele alarak kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık oluşturmaya çalışmaktır. Çalışmanın örneklemini 2021 yılına ait tirajı en yüksek ilk onda yer alan ulusal gazeteler oluşturmaktadır. Bulgular analiz edildiğinde, şiddet haberlerinde kadınların mağdur gösterildiği ve edilgen kimliklerinin devam ettirildiği, failin saldırgan olarak gösterildiği ve etkin konumda olduğu görülmüştür. Sosyal hizmet feminist yaklaşım çerçevesinden analiz gerçekleştirildiğinde bireysel ve toplumsal fayda sağlama amacı haberlerde bulunmamıştır. Okuyucunun ilgisini çekmek ve tiraj kaygısı kadının hak ihlaline sebep olmuştur. Kadına yönelik şiddet vakalarının yazılı basında sunuluş şeklinin, eril söylem ve ayrımcı tutum içerdiği ve böylece ataerkil sistemi sürdürdüğü, kadının dezavantajlı konumunu pekiştirdiği ve eşitsiz konumunu devam ettirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is among the global problems that need to be solved all over the world. Although various international conventions have been signed in the field of gender equality and various policies have been produced to prevent violence, violence against women continues today and appears as the dark face of modern societies. It is thought that the language used to stereotype gender roles in the presentation of news on violence against women in the Turkish press, the images of the victim and the normalization of the crime are thought to undermine women's rights and reinforce the disadvantaged position of women in society. The aim of this study is to raise awareness about violence against women by addressing the way violence against women is presented in the print media in the context of women's rights and social work. The sample of the study consists of national newspapers in the top ten with the highest circulation in 2021. When the findings are analyzed, violence news reports portray women as victims and perpetuate their passive identity, and the perpetrator is the aggressor and is in an active position. When analyzed from the framework feminist approach to social work, the aim of providing individual and social benefit is seen in the news has not been found. The interest of the reader and the concern for circulation caused the violation of the woman's rights. The way violence against women cases are presented in print media, masculine discourse and discriminatory attitudes and thus perpetuates the patriarchal system, reinforces the disadvantaged position of women and creates discrimination against women.