Sami dinlerde cinsellik
Sexuality in Semitic religions
  1. Tez No: 430512
  2. Yazar: MUSTAFA KIRANATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam, Sâmî dinler diye de isimlendirilir. Aynı coğrafyada ortaya çıkmış olan bu dinlerin hükümleri büyük benzerlikler gösterir. Bu dinlerin cinsellikle ilgili düzenlemeleri birbirine çok yakındır. Tanrı Âdem ve Havva'dan başlamak üzere insanları erkek ve dişi olarak yaratmıştır. İnsanlığın devamı erkek ve dişinin birleşmesiyle mümkündür. Sâmî dinlerde evli olan erkekle kadının cinsel birleşmesine izin verilir, bu birleşmenin çocuk yapmak maksadıyla olması tavsiye edilir. Yahudilik'te ve İslamiyet'te evlenme engeli bulunmayan bir insanın evlenmesi dini bir yükümlülüktür. Hıristiyanlıkta ise bekârlık evlilikten daha yüce bir durum olarak değerlendirilir. Bununla birlikte bu dinlere inanan insanların dini anlayışları zamanla değişiklik göstermiştir. Yahudilik'te ve İslamiyet'te ilk zamanlarda izin verilen çok eşlilik günümüzde tam olarak yasaklanmasa bile çirkin görülür. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde sıcak bakılmayan evlilik ortaçağdan itibaren, Katolikler tarafından kiliseyle İsa'nın birlikteliğini simgeleyen bir sakrament sayılmıştır. Böylece çağımızda bu dinlerin aile ve cinsellikle ilgili uygulamalarının geçmişte olduğundan daha çok birbirine benzediği görülür.
Özet (Çeviri)
Judaism, Christianity and Islam are called as Semitic religions. The ordinances of these religions that were manifested in the same region have numerous similarities. The regulations on sexuality of these religions are very close to each other. The God has created the human being as male and female since the creation of Adam and Eve. The continuation of mankind is only possible by means of the copulation of male and female. The Semitic religions let the married male and female have a sexual intercourse. This copulation must be in order to have a child. In Judaism and Islam marriage is a religious necessity. On the other hand, virginity is preferred to marriage in Christianity. In addition to these, the beliefs of humans has changed in time. In Judaism and Islam, poligamy, which was permitted in the earlier stages, is not approved in our modern day. Marriage, which was not approved in Christianity in the earlier stages, has been a sacrament symbolizing the union of Jesus Christ and Church since mediavel times, in Catholic Church. Thereby, it is observed that practise of family and sexuality of these religions are more common than ever before in our modern day.