Cep telefonu ve sözcük kartı kullanan öğrencilerin İngilizce sözcük öğrenme düzeylerinin karşılaştırması
A comparison of undergraduate students' English vocabulary learning: Using mobiles phones and flashcards
- Tez No: 265018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sözcük öğrenimi yabancı dil öğrenmek için yapıtaşlarından biridir. Yirminci yüzyılda bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için her gün yeni cihazlar icat edilmektedir. Cep telefonları da öğrenme süreci açısından önemli avantajlar sağlar. Bu çalışmanın amacı cep telefonlarındaki sözcük öğrenme programlarının ve sözcük kartlarının kullanımının öğrencilerin İngilizce sözcük öğrenmeleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır.Araştırma, Batı Karadeniz'de yer alan bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Zorunlu Hazırlık Programı'nda öğrenim gören 60 kişi ile yürütülmüştür.Araştırmayı yürütmek için karma araştırma yönteminden faydalanılmıştır. Nicel verileri toplamak için Ön-test Son-test kontrol gruplu yarı-deneysel desen kullanılmıştır. Öğrenci başarısı 25 soruluk çoktan seçmeli İngilizce sözcük bilgisi başarı testi aracılığıyla ölçülmüştür. İngilizce sözcük bilgisi başarı testinin iç tutarlılık değeri 0.783 olarak bulunmuştur. Çoktan seçmeli testin kapsam geçerliliği alanında uzman bir öğretim elemanı tarafından sağlanmıştır. Çalışma sonunda nitel verileri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır.Araştırmada cep telefonlarında çalışan basit bir İngilizce sözcük öğrenme programı kullanılmış olmasına rağmen, çalışma sonuçları cep telefonlarında çalışan programlar aracılığıyla sözcük öğrenmenin öğrencilerin sözcük bilgisini sözcük kartlarına göre daha fazla artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Learning vocabulary is the fundamental step to learn a foreign language. New devices are invented everyday to fulfill the needs of citizens in the twenty-first century. Mobile phones have provided remarkable advantages in learning process. The purpose of this study was to compare the effects of using vocabulary learning programs in mobile phones and flashcards on students? English vocabulary learning.The study was conducted at a public university located in the Black Sea region of Turkey with 60 students enrolled in the Foreign Languages Undergraduate Compulsory Preparatory Program.The mixed research design was used to conduct the study. The pre-test post-test with control group quasi-experimental research design was used to collect the quantitative data. Student achievement was measured through the 25-question multiple-choice English vocabulary test. The measure of internal consistency of the English vocabulary achievement test was 0.783. Content validity of the test was ensured with expert review. Semi-structured interviews were used to collect the qualitative data at the end of the study.Although a simple and primitive form of English vocabulary learning program executing on mobile phones was used as an intervention, results of the study revealed that learning vocabulary through a program running on mobile phones improved students? vocabulary level more than flashcards for vocabulary learning.