Kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretimin kimyasal denge kavramlarını anlamaya ve tutuma etkisi
Effect of instruction with conceptual change approach on understanding the concepts of chemical equilibrium and attitude
  1. Tez No: 265019
  2. Yazar: NURDİLEK ARSLAN KARAKETHÜDAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, kavramsal değişime dayalı öğretim yöntemini kullanarak Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programında okuyan öğrencilerin kimyasal denge konusundaki kavram yanılgılarını ortaya çıkararak bu yanılgıları gidermektir. Bu amaçla, kavramsal değişim metinleri ve analojiler içeren kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretim yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemi kullanılarak öğrencilerle dersler işlenmiştir.Araştırma, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Ereğli Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalında öğrenim gören 38 birinci sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Sınıf 20 ve 18 kişiden oluşan 2 gruba ayrılarak, gruplardan ilki deney grubu, diğeri de kontrol grubu olarak tanımlanmıştır. Kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemi uygulanırken, deney grubunda kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretim yöntemi uygulanmıştır. Deney grubu öğrencileri ile kimyasal dengeye ulaşma süreci, ileri ve geri tepkime hızları, tepkime yönünün belirlenmesi, Le Chatelier ilkesi ve dengeye etki eden faktörler konularını içeren analojiler ve kavramsal değişim metinleri ile dersler işlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerine aynı içerik geleneksel öğretim yöntemi ile anlatılmıştır.Uygulama öncesinde ve sonrasında Akkuş (2004) tarafından geliştirilen ?Kimyasal Denge ile İlgili Kavram Testi? ile Geban (1994) tarafından geliştirilen ?Kimya Dersi Tutum Ölçeği? deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilere, Mantıksal Düşünme Grup Testi çalışmanın başında uygulanmıştır.Çalışmanın hipotezlerini test etmek için bağımsız gruplar için t testi (independent sample t test) ve bağımlı gruplar için t testi (paired sample t test) analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları; kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretim yönteminin, kimyasal denge kavramlarını anlamada geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin kimya dersine karşı tutumlarında bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to provide understanding better and to eliminate the misconceptions of Chemical Equilibrium Concepts by using the Conceptual Change oriented instruction on the students attending at Science Teaching Department. In order to determine it, the instruction with Conceptual Change Texts, Analogy Method compared with Traditionally Designed Chemistry Instruction.This research performed by participation of 38 first grade students from Zonguldak Karaelmas University Education Faculty Department of Science Teaching. Classes were divided into two groups consisting of 20 and 18 students; the first one was described as experimental group and the other one was control group. Traditional teaching methods were applied in the control group while conceptual change approach was applied in the experimental group. The subjects of the courses of experimental group and control group are; the process of reaching equilibrium, the rates of forward and reverse reactions, determining the direction of reaction, Le Chatelier principle and the factors effecting equilibrium. Conceptual change texts and analogies including these subjects were used for experimental group. The same subjects were instructed with traditional methods to control group.Chemical Equilibrium Concept Test prepared by Akkuş (2004) and Attitude Test towards Chemistry prepared by Geban (2004) had been used before and after instruction as a pre-test and a post-test for experimental and control groups. Also Logical Thinking Group Test was administered to both groups before instruction.To analyse the hypothesis of the study independent sample t test and paired sample t test were used. The results of analysis showed that; the instruction with conceptual change approach is effective than traditional method for understanding the concepts of chemical equilibrium. There is no difference for attitude towards Chemistry after the instruction.