Fen ve teknoloji dersinde (7. sınıf) beyin temelli öğrenme yaklaşımının akademik başarı, derse yönelik tutum ve motivasyon düzeylerine etkisi
The effect of brain based learning approach in science and technology course on achievement, attitude towards the course and motivation
  1. Tez No: 265020
  2. Yazar: ÖZKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı Fen ve Teknoloji dersinde Beyin Temelli Öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarı, derse yönelik tutum ve motivasyon düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırma, deneysel bir çalışma olup, öntest-sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırma 2009-2010 yılının güz döneminde, Zonguldak ili Çaycuma ilçesi Nebioğlu İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirilmiş ve araştırmaya deney grubunda 15, kontrol grubunda 15 olmak üzere toplam 30 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın uygulaması 7. sınıf Fen ve Teknoloji dersi ?Vücudumuzda Sistemler? ünitesi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere beyin temelli öğrenme yaklaşımı, kontrol grubundaki öğrencilere ise öğretme odaklı yöntemler ile öğretim yapılmıştır.Araştırma haftada 4 ders saati olmak üzere, 6 haftada toplam 24 ders saatini kapsayan süre içerisinde gerçekleşmiş bu süre uygulanan testlerle 28 ders saati sürmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak Akademik Başarı Testi, Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ve Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 13 paket istatistik programında t-testi analizi ile değerlendirilmiştir. Nicel analizler sonucunda; beyin temelli öğretimin yapıldığı deney grubu öğrencilerinin, öğretme odaklı yöntemlerin kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerine göre akademik başarı ve motivasyon düzeylerini anlamlı derecede yükselttiği, tutumlarında ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate effects of brain based learning approach implemented in Science and Technology course achievement, attitude towards the course and motivation. The study had an experimental methodology and used quasi-experimental design with pre- and post-test applications. The sample included in 30 students who were enrolled in Nebioğlu Elementary School of Caycuma in Zonguldak during 2009-2010 school year. 15 students were included in experimental group while 15 students were also assigned to control group. All applications were conducted in ?Systems in Our Body? unit of seventh grade science and technology course.The research took 28 hours including test application and in-class activities. The course time for a week was 4 hours and all of the experimental process took six weeks. For data collection, Achievement Test, Attitude Scale for Science and Technology Course and Motivation Toward Science Learning Questionnaire were used. Data collected in the study was analyzed by t-test in SPPS 13 Quantative analysis showed that brain based learning significantly increased achievement and motivation of the students whereas there was no significant change in attitudes of the students towards the course.