Türkçe öğretiminde eski Türk edebiyatı eserlerinden faydalanma yolları (15-18. yüzyıl)
The ways to benefit from the works of old Turkish literature in the Turkish educatian (15-18th century)
  1. Tez No: 265021
  2. Yazar: AYFER BEYCUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, eski Türk edebiyatının 15-18. yüzyıl döneminin bazı önemli eserlerinden alınan metinlerin ilköğretim Türkçe derslerinde nasıl faydalanılabileceği gösterilmeye çalışılmıştır. Çok zengin bir kültürel birikime sahip olan eski Türk edebiyatımızın seçkin örnekleri ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine tanıtılmıştır. Bu çalışmada doküman incelemesi ve metin oluşturma çalışması yapılmıştır. Seçilen eserlerdeki metinlerin; edebiyat değeri, türleri üzerinde durulurken öğrencilerin hazır bulunuşluk sevilerine uygunluğu, konularının öğrenciler için önemi üzerinde de durulmuştur. Metinlerin orijinalleri Türkçe ders kitaplarına girebilecek şekilde sadeleştirilmiş ve günümüzün yazım, noktalama kurallarına uygun olarak yeniden düzenlenmiştir. Metinlerin türlerine, konularına uygun olarak etkinlikler hazırlanmıştır. Bu çalışmayla nesiller arasındaki kültür aktarımı da sağlanmaya çalışılmıştır. 15-18. yüzyıl insanının düşünce, yaşayış tarzı, gelenekleri, görenekleri vb. konuların edebiyata nasıl yansıdığı, edebiyat alanındaki bilgisi ve becerisi çalışmanın yönteminin el verdiği ölçüde gösterilmiştir. Eski edebiyatımızın benimsediği değerlerin ne kadar önemli ve değerli olduğu bir kez daha gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu değerlerden yararlanılarak ilköğretim 6,7ve 8. sınıf öğrencilerinin bilişsel, duyuşsal gelişimine katkıda bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the texts which are taken from 15-18th centuries old Turkish literature?s important works, has been tried to shown. How usefull they are in primary turkish lessons.Our old literature's exculisive samples which have very rich cultural accumulation, have been presented to 6th, 7th and 8th grade students. İn this study, document analysis and creating text work has been done. While giving point on the texts' literature value and kinds, it has been also considered the availibility level of students and the importance of subjects to studens. The originals of the texts have been simplificated to suitable form, the punctuation and writing rules have been reorganized in order to used in course books. The activities which are suitable to texts' kinds and subjects, have been prepared. Also ıt has been tried to ensure transfusion among the generations. How do 15-18th centuries peoples' thoughts, living styles, traditions and customs etc reflect to literature and their abilities and knowledge on literature, has been shown as the method of product is possible. The values and importance which are interiorized by our old literature, has been come in view one more time. By using these sources, ıt has been tried to make a contribution on 6th, 7th, 8th years primary students' cognitive and emotional development.