İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında işverenin sorumluluğu ve sınırlandırılması
Provision of occupational health and safety and the employer liability limitation
  1. Tez No: 265032
  2. Yazar: NAZAN GÜLERYÜZ ŞİVİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tez çalışmasında, iş sağlığı ve güvenliği alanında işverenin sorumluluğu ve bu sorumluluğunun sınırlandırılması konusu İncelenmiştir. Bu amaçla yürürlükteki ulusal ve uluslar arası mevzuat çerçevesinde, işverenin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki yükümlülükleri ayrıntılı bir şekilde araştırılmış, ayrıca işverenin hukuki sorumluluğu ve bu sorumluluğun sınırlandırılmasıyla ilgili olarak Öğreti ve Yargıtay uygulaması çerçevesindeki yaklaşımlar incelenmiştir.Tez çalışmamızda, Dünyadan ve Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği alanına yönelik koruma çalışmaları yanında; iş sağlığı ve güvenliği riskleri gerçekleşmeden ?önleme? çalışmalarının yapılmasının çok önemli olduğu, son dönemlerde yapılan yasal düzenlemelerle sosyal taraflara özellikle işverenin iş sağlığı ve güvenliğini sağlama sorumluluğuna dair fazla sayıda ve oldukça kapsamlı yükümlülükler getirildiği ortaya çıkmıştır. Bu çerçeve de iş sağlığı ve güvenliği alanındaki sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getiren işverenin, bu konuda her alanda teşvik edilmesinin; tarafları, iş sağlığının ve güvenliğinin korunması ve risklerin önlenmesi amacına daha çok yaklaştıracağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in the field of occupational health and safety responsibilities of employers and those responsible for limiting the İnvestigated. This purpose, the applicable national and international legislation, the employer's occupational health and safety obligations and thoroughly researched, also the employer's legal responsibility and liability limitation regarding doctrine and the Supreme Court applied the framework of the approach are examined. Thesis in our world and in Turkey, occupational health and safety field for the protection work well, occupational health and safety risks, conducted without“prevention”work done was very important that, in recent times the legal arrangements the social side, especially the employer's occupational health and safety responsibility for providing the re more was quite extensive in number and obligations have emerged. This framework,the occupational health and safety in the area of responsibilitiy and obligations of the employer, in this respectin all areas of encouragin, bye the occupational health and safety protection and risk prevention purposes closer concluded.