Marangozluk aletlerinin ahşapla olan ilişkisinin resimsel çözümlemelerine ilişkin olarak bir dizi resim önerisi
A series of art recommendations about visual analysis of the relationship between carpentry tools and wood
- Tez No: 312416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN YALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, genel olarak insanlar için çok değerli olmayan ve günümüzde kullanımı azalan marangozluk zanaatına ait aletler ile ayrılmaz ikilisi ahşap, resim sanatı içerisinde ele alınarak, birliktelikleri yansıtılmaya çalışılmıştır.Bu çalışmada sanatta ve sanat akımlarında biçim konusu araştırılmış, marangozluk tarihine değinilmiş, marangozluk aletlerinin tanımı yapılmış ve resim sanatında kullanım nesnesi araştırılmıştır.Bulunan her malzeme ve araç, bir sonraki aracı üretmiş ve yapılan işin hızlanmasına yol açarak üretimde zamanın kullanımını katlayarak azaltmıştır. Yeni olarak üretilen her alet eskisini unutturmuştur. Demirin ve ateşin kullanımı insanın doğa karşısında gücünü artırırken, araç kullanarak araç yapımında gelişen insan, her türlü malzeme ve alet yapımında teknolojiyi geliştirerek kullanmıştır.Teknolojik gelişmelerin değiştirdiği insan, kendi toplumsal yapısını değiştirmiştir. Bu değişim karşısında sanatçı, yapıtlarında farklı biçim ve arayışlara girmiş ve içinde bulunduğu toplumun sosyal yapısına göre, takındığı tavır ve algılarla sanatını da değiştirmiştir.Günümüzde marangozluğa ait kullanım nesnelerinin birçoğu artık eskisi gibi kullanılmamaktadır. Raflarda paslanan bu nesnelerin geçmişte ahşap ve insan teni ile güçlü birlikteliği kopma noktasındadır.Plastik açıdan ele alınan ve tez konusunu oluşturan marangozluk aletleri ve ahşap dokusunun ele alındığı resimlerde, bilindik güzel nesnelerle değil sadece bir mesleğin alanında var olan sıradan nesnelerle kompozisyonlar oluşturulmuştur. Sıradan kullanım nesneleri olan marangozluk aletlerinin resim sanatının nesnesine dönüşmesi vurgulanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the tools which belong to carpentry craft, which are not valuable to the people and has a descending use nowadays and it?s inseperable twain, wood has been taken up in painting art and their togetherness is tried to be reflected.In this research issue of form in arts and arts movements has been searched, history of carpentry has been mentioned, the definition of carpentry tools has been made and usage object in painting art has been searched.Each material and tool that has been found has produced the latter tool and by causing the work speed up and has reduced by doubling the use of time in producing. Each tool that is newly produced had the former one forgotten. While the use of iron and fire has increased man?s power against the nature, man, who has improved in tools making by using tools has used the technology in making all kinds of materials and tools by developing it.The man, whom the technological improvement has changed, has changed the social structure. Artist, in the face of this changing has been in search of different forms in his works and has changed his art according to the social structure with attitudes and perceptions.Today most of the usage objects which belong to carpentry aren?t used as it was in the past. These objects?, which are corroded on the shelves, strong togetherness with wood and man?s skin is on the verge of break off.In the pictures, carpentry tools which are dealt in plastic angle and form the subject of the thesis, compositions have been formed not with beautiful known subjects but with ordinary objects which are existing in a field of profession. Objects of ordinary use, the carpentry tools? changing into painting art?s object is wanted to be stressed.