Tüketicilerin sağlıklı yaşam tarzını benimseme düzeyleri ile demografik özellikleri ve spor hizmetleri satın almaları arasındaki ilişki
The relationship between the levels of adopting a healthy lifestyle of the consumers and their demographic characteristics and purchasing sports services
  1. Tez No: 265037
  2. Yazar: SÜHEYLA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HAMDİ İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tüketicilerin yaşam tarzları onların pazar yerindeki davranışlarını etkilediği gibi pazarlama yöneticisine de hedef pazarı ve bu pazarda tüketicinin ihtiyacı olan mal ve hizmetleri tanımlamasını da yardımcı olur.Günümüzde bireyler metropol yaşamının ve artan cevre tehditlerinin olumsuz etkilerinden uzaklaşmak için sağlıklı yaşam tarzını benimseme yoluyla kendilerini daha sağlıklı ve iyi hissettirecek ürün ve hizmetlere yönelmektedirler.Bu araştırmada spor salonlarına üye olan tüketiciler ile olmayanların sağlıklı yaşam tarzı davranışlarını benimseme düzeyleri ile bu amaca hizmet eden ürünleri satın almaları arasında ilişki incelenmiştir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için öncelikle tüketicilerin sağlıklı yaşamı benimseme düzeyleri belirlenmiş daha sonra sağlıklı yaşamı benimseme düzeyleri ile bu amaca hizmet eden ürün ve hizmetleri satın alma durumları arasındaki ilişki incelenmiştir.Anket formu Kocaeli merkezde yaşayan ve spor salonlarına üye olan tüketiciler ile olmayanlara uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde tüketicilerin demografik özellikleri ve spor salonu hizmetlerini ve malzemelerini satın almalarıan ilişkin sorular yeralırken ikinci bölümünde ise Sağlıklı Yaşam Tarzı Davranışları Ölçeği II yer almaktadır.Bu çalışmada, ekonomik ve zaman kısıtlarından dolayı ?Kolayda Örnekleme Yöntem? kullanılmıştır.Anketten toplanan veriler SPSS 10.1 Paket Program aracılığı ile analiz edilmiştir. Spor salonlarından hizmet alan tüketiciler ile almayan tüketicilerin sağlıklı yaşam tarzı davranışlarını benimseme düzeyleri arasındaki farkın ölçülmesi için ise Z testi istatistiğine başvurulmaktadır. Tüketicilerin sağlıklı yaşamı benimseme düzeyleri ile bu amaca hizmet eden ürünleri satın almaları ve demografik özellikleri arasındaki ilişki ise X2 testi ile test edilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre Spor salonlarına üye olanların sağlıklı yaşam tarzı davranışlarını benimseme düzeyleri üye olmayanlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca tüketicilerin sağlıklı yaşamı benimsemeleri ile egzersiz kıyafeti satın almaları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
As the lifestyles of the consumers effects their behaviours in the market place it also help the market directors to define the target market and the goods and services that the consumers need. Recently, in order to withdraw from the rising environmental threats of the metropol life by adopting the healthy life style people tend to the products make them feel healthier and better.In this study, the levels of the adopting a healthy lifestyle behaviours and purchasing the products of healthy life of the consumers who are the members of the sport centers and not are examined. First, the level of the consumer?s adopting healthy lifestyle behaviours has been detected and then the correlation between the level of the consumer?s adopting healthy lifestyle behaviours and purchasing the products of healthy life has been ananalyzed.A sample survey has been done to the consumers living in Kocaeli and the members of sport centers. In the first part of the survey there are questions on consumer?s demographic features and purchasing facilities and equipments of the sports centers and in the second part there is Healthy Life Style Behaviours Scale II. In this study, ?Randomly Sampling Method? has been used because of the economic and time restrictions.Data obtained from the survey analyzed with SPSS 10.1. The level of the consumer?s adopting healthy lifestyle behaviours of the consumers members of sport centers and not has been anayzed with Z test. the level of the consumer?s adopting healthy lifestyle behaviours and purchasing the products of healthy life and the demographic features has been tested with X2 .As a result of this study the levels of the adopting healthy lifestyle behaviours of the members of the sports centers is higher than the consumers thst are not the members of the sport centers. Also there is a correlation between consumers? adopting healthy life and purchasing sports clothes