Sanayi çağından bilgi çağına sosyal hareketler
Social movements from industry age to information age
  1. Tez No: 265040
  2. Yazar: NİHAL TANRIVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın temel konusu sosyal hareketler ve demokrasi ilişkisidir. Çalışma, toplum yapısındaki değişimlerin sosyal hareketler üzerindeki etkisini incelemektedir. Toplumsal yapı değişikliğinin ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel faktörlerine değinilecektir. Sosyal hareketlerin demokratikleşme ile çift yönlü bir ilişkisi olduğu, toplumsal yapıdaki değişim örnekleriyle açıklanacaktır. Kuramsal ve kavramsal çerçevede; sosyal hareketlerin modern ve post modern toplumlarda ?aktör, eylem repertuarı, nerede, nasıl ve ne zaman? meydana geldiği karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Sosyal hareketler ve demokratikleşeme arasında çift yönlü ilişki kurularak, sivil toplum alanını yerelden ulus ötesine nasıl genişlediği inelenecektir. Bu açıdan 18. yüzyıl geleneksel toplumundan başlayarak bilgi toplumuna kadar örnekler verilecektir. Bilgi toplumunda ise teknolojik gelişmeyle internetin sosyal hareketler üzerine etkisi ve değişen toplum yapısının bireye siyasi nitelikten başka yurttaşlıklara sahip olduğunun gösterilmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede teknolojik gelişim geleneksel toplumu sanayi devriminin itici gücüyle başlayan bir sürece sokmuştur. Sanayileşmekte olan ve sanayileşmiş toplumlar, en son olarak da enformasyon devrimiyle bilgi toplumları görülmüştür. Üretim biçimleri değişerek ücret farklılaşmasıyla sınıf yapısını; halkın yönetimden talepleriyle yönetim biçimleri, devlet-toplum-birey ilişkileri ile taleplerin ifade şeklilleri değişmiştir. Sosyal hareketler saydığımız unsurların tamamıyla etkileşim halinde, devletin karşısında bağımsız bir alan olan sivil toplumla devlet arasında iletişimi sağlayan, demokrasi ile aynı kaynaktan çıkan iki kardeş gibidir.
Özet (Çeviri)
The theme of this master thesis is relationship between social movements and democracy. This thesis is prepared to examine changes in community structure and its affections on the social movements. Thesis will be discussed about the structure of community factors which are economic, politic, social and cultural. In this study, the statement is given that there is a two way connection between social movements and democratization and the statement will support with examples. Social movements in the modern and post-modern societies will be studied comparatively. The actor and the action repertoire of social movements will be study on the theoretical and conceptual framework. In addition, the study will be examined ?how, when and where the social movements happened?. The correlation between social movements and democratization will be connected with area of civil society. However, it will show us how civil society expands its event area from local to international. Thesis is aimed to show us the information society effects social movements with technological developments. Changing society structure adds differences to citizen identity which is different from its political characteristic. Traditional society has been placed in a process by technological improvement which is based on impulsion of the industrial revolution. After that society, in industrializing - industrialized - information societies have been shown. Variation of production style causes to wage differentials and class stratification. So, demands and the way of them of citizens have been changed. Moreover, it is an instrument to provide connection between civil society and government. So, social movements and democracy are brothers because of birthing the same sources.