Türkiye'de kamu yönetimi eğitimini yeniden düşünmek; kamu yönetimi eğitiminin günümüz Türkiye'sinde kamu kurumlarının eğitim ihtiyacını karşılama durumu
Rethinking of public administration education in Turkey; status of public administration education?s enough to meet the needs of public institutions
  1. Tez No: 265053
  2. Yazar: GÖKHAN ADALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı, ? Akademik bir disiplin olarak Kamu Yönetimi, ülkemiz üniversitelerinde lisans düzeyinde nasıl / ne düzeyde öğretiliyor ve bu eğitim / öğretim günümüz Türkiyesinde kamu kurumlarının eğitim ihtiyacını ne kadar karşılıyor ? Bununla birlikte ne gibi yenilik ve güncelleştirmelere ihtiyaç var? ? sorularına cevap aramaktır. Çalışmanın hipotezi, ?Türkiye üniversitelerinde verilmekte olan Kamu Yönetimi eğitiminin teorik anlamda ve bilgi birikimi açısından yeterli olduğu ancak çalışma hayatına her anlamda [özellikle pratik bilgi birikimi ve görgü açısından] hazır öğrenciler yetiştirmekte zorlandığı ve kamu yönetimi eğitiminin birincil olarak bu alanı hedeflemesi gerektiğidir. ?Çalışmada öncelikle Kamu Yönetimi kavramı detayları ile incelenecek, Kamu Yönetimi öğretimi, tarihsel arkaplanı ile dünyada ve ülkemizde Lisans düzeyinde Kamu Yönetimi öğretimi / eğitimi yapan üniversitelerimizden bazıları ders içerikleri açısından karşılaştırılacak, yıllara göre öğrenci ve öğretim elemanı sayılarına ait istatistikler incelenecek, bölümde okutulan derslerin alan dağılmları istatistiki olarak incelenecek, mezunların hangi alanlarda çalıştıklarına değinilecek, Kamu Yönetimi bölümü mezunu ve halen kamu kurumlarında görev yapan yöneticiler ile yapılan görüşmelerden bilgi ve öneriler aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to answer below questions; ? How / what degree public administration is intsructed in Turkish universities in undergraduate and graduate degrees, is this education is enough for the todays public intstitutions professional needs? At the same time, do we need any innovation and updating of the public administration education in Turkish universities ? ?First of all, public administration concept will be analyized deeply. Public administration education in Turkey will be compared by historical background with world universities using course contents in undergraduate degree. Public administration education in Turkey will be analized using student and prelectors statistics, and try to explain the status of graduated students, public administration professionals. And try to explain the recommendations of public administration professionals.