The rise of South Korea's film industry and chaebol influence in the 21st century
Güney Kore film endüstrisinin yükselişi ve 21. yüzyılda chaebol etkisi
  1. Tez No: 877283
  2. Yazar: CANSU KARABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA HEPDİNÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film ve Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
2000'li yılların başından bu yana Güney Kore sineması ve film endüstrisi yükseliştedir. Bu yükselişle birlikte Güney Kore filmleri, yönetmenleri ve oyuncuları uluslararası sahnede daha fazla tanındı ve ödüller kazandı. Güney Kore sinemasının dikkat çekici yükselişi büyük ilgi gördü. Bu nedenle bu çalışma, Güney Kore sinemasının ve film endüstrisinin gelişim ve başarı faktörlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle Güney Kore'nin tarihi, siyasi liderleri, ülkenin kalkınma süreçleri ve 1997 Asya Mali Krizi ele alınıyor. Bunu takiben ülkenin Hallyu olarak bilinen popüler kültür endüstrisine odaklanılıyor. Ardından Güney Kore sineması ve film endüstrisi tanıtılıyor. Ayrıca ülkenin ve film endüstrisinin gelişmesinde önemli rol oynayan chaebollerden de bahsediliyor. Son olarak, çalışmada Güney Kore sineması ve film endüstrisinin yükselişi ve başarısındaki dönüm noktaları ve faktörler tartışılmakta ve sonuçlandırılmakta, ayrıca film endüstrisini geliştirmek isteyen ülkelere yönelik öneriler de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the early 2000s, South Korean cinema and the film industry have been on the rise. With this ascent, South Korean films, directors, and actors have gained more recognition and awards on the international stage. The remarkable rise of South Korean cinema has drawn significant attention. Therefore, this study aims to examine the development and success factors of South Korean cinema and the film industry. The study first addresses the history of South Korea, its political leaders, the country's development processes, and the 1997 Asian Financial Crisis. Following this, it focuses on the country's popular culture industry, known as Hallyu. Subsequently, it introduces South Korean cinema and the film industry. Additionally, it discusses chaebols, which play a crucial role in the country's and film industry's development. Finally, in the study, the turning points and factors in the rise and success of South Korean cinema and film industry are discussed and concluded, and suggestions are offered to countries that want to develop their film industry.