Çalışma hayatında iş etiği ve turizm sektöründe bir uygulama
Work ethic in labor life and an application in tourism sector
- Tez No: 265082
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞENOL YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma; turizm sektöründe çalışanların; turizm sektöründeki iş etiği uygulamaları hakkındaki görüşlerini tespit etmek ve bu görüşlerin demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.Amaç doğrultusunda hazırlanan anket; 2009 yılı Ağustos ayı içersinde Antalya'da faaliyet gösteren 5 yıldızlı on otel işletmesinin 105 çalışanına uygulanmıştır.Anketten elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 15.0 istatistiksel programı yardımıyla analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda araştırmaya katılanların; turizm sektöründe iş etiği uygulamalarından en fazla işletmelerde etik ilkelerin benimsenmesini ve sektörde fırsat eşitliğinin sağlanmasını istedikleri görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca turizmde iş etiği uygulamalarına ilişkin görüşlerin, katılımcıların eğitim düzeyi ve ünvanlarına göre farklılaştığı, yaşları, cinsiyetleri ve çalışma yıllarına göre farklılaşmadığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared with the aim of determining the view of the employees, who work in tourist industry, about the work ethic practices in the tourist industry and determining of whether these views differentiates according to the demographic features.The survey, which has been prepared in accordance with the aim, has been implemented on the 105 employees of the five star hotels which have been run in Antalya through August 2009.Data, which has been gotten by the survey, has been analised in the computer medium with the assistance of SPSS 15.0 statistical program.As a result of the survey, it has been understood that in enterprises participators utmost want to be adopted of ethic principles and to be provided of equal opportunity, among the ethic practices. Furthermore it has been understood that views about the job ethic practices differentiate according to the participators? educational level and the appellation but the age, the sex and the working year