Türkiye ve İspanya'nın terörle mücadele politikalarının karşılaştırılması
A comparative study of counter-terrorism policies in Turkey and Spain
- Tez No: 265100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KEMAL BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Terörizm, toplumda genel bir korku ortamı oluşturmak ve belirli bir siyasi amacı elde etmek için sistematik olarak şiddetin kullanılması olarak tanımlanmaktadır. Bir başka ifadeyle terörizm bir siyaset yapma biçimi hatta siyasetin en radikal biçimi olarak da tanımlanabilir. Ayrılıkçı terörizm ise belirli bir bölgeyi, bağlı bulunduğu ülkeden kopararak bağımsızlık kazandırmak amacıyla yürütülen şiddet hareketleridir.Türkiye ve İspanya'daki etnik temelli ayrılıkçı hareketlerin kökenleri 19. yüzyıla kadar gitmektedir. Günümüze kadar gelen süreçte, Türkiye'deki Kürt sorununun ve İspanya'daki Bask bölgesi sorununun çeşitli sebeplerle giderek keskinleşmesiyle, Türkiye'de PKK, İspanya'da da ETA terör örgütü ortaya çıkmıştır.Eylemlerine başladıktan sonra PKK, 1984 yılından beri Türkiye için, ETA da 1968 yılından beri İspanya için ciddi anlamda tehdit oluşturmuştur. Her iki ülke de etnik ayrılıkçı terörizm sorununa çözüm aramıştır. Bu bağlamda, etnik ayrılıkçı terörizmin çıkış sebeplerini anlayabilme, PKK ve ETA terör örgütleri hakkında bilgi edinebilme ve Türkiye ve İspanya'nın günümüze kadar geliştirdikleri terörle mücadele modellerini karşılaştırarak, izlenen politikaların analizini yapmak, önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Terrorism is defined as the use of violence systematically to create a general climate of fear in a population and thereby to bring about a particular political objective. In other words, terrorism is a way of doing politics, yet it can be defined as the most radical way of politics. As for separatist terrorism, it is the acts of force aiming at separating a particular region from the country it is bounded to.The roots of ethnic separatist movements in Turkey and Spain date back to the 19th century. Until today, radicalization of Kurdish question in Turkey and Basque question in Spain, because of various reasons, has ended up PKK terrorist organization in Turkey and ETA terrorist organization in Spain.Following the shocking initial terrorist attacks of PKK in 1984 has posed a serious threat for Turkey likewise, ETA has posed a serious threat for Spain since 1968. Both Turkey and Spain have sought various solutions for the ethnic separatist terrorism question. In this way, it is important to understand the circumstances that give rise to the emergence of the ethnic separatist terrorism, to acquire knowledge about the PKK and ETA terrorist organizations and to analyze Turkey and Spain?s launched counter-terrorism policies through their particular frameworks.