Bir yumuşak güç aracı olarak kamu diplomasisinin terörle mücadelede uygulanması
As a means of the soft power, implementation of the public diplomacy on combating terrorism
- Tez No: 326798
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu tez bir yumuşak güç aracı olarak kamu diplomasisinin terörle mücadelede uygulanabilirliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Tezde ilk önce gerekli kavramsal tanımlamalar yapılmış ve farklı yaklaşımlar analiz edilmiştir. İkinci bölümde kamu diplomasisi ve yumuşak güç kavramları tanımlanmış, bu iki kavram arasındaki ilişki, tarihçeleri ve farklı örnekleri üzerinden açıklanmıştır. Üçüncü olarak, temel terörle mücadele politika seçenekleri kamu diplomasisi bağlamında ortaya konulmuş ve terörle mücadelede yeni yaklaşımlar analiz edilmiştir. Çalışmada İspanya'nın ETA, İngiltere'nin IRA ve ABD'nin El-Kaide terörü ile mücadele politikaları yumuşak güç ve kamu diplomasisi açısından incelenmiştir. Dördüncü olarak ise Türkiye'de kamu diplomasisinin ortaya çıkışı ve önemine değinilmiştir. Beşinci olarak Türkiye'nin PKK terörizmi ile mücadelesi sürecinde kamu diplomasisinin uygulanabilirliği farklı ülkelerin deneyimleri çerçevesinde tartışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre kamu diplomasisi, ABD tarafından etkin bir şekilde kullanılmıştır. İspanya ve İngiltere ise zamanla terörle mücadelede daha demokratik politikalara yönelmiştir. Bu bulgular kamu diplomasisinin Türkiye'nin terörle mücadele sürecinde bir araç olarak kullanılabileceği tezini güçlendirmektedir. Sonuç olarak tüm bulgular; kalp ve akılları kazanma politikaları, algı yönetimi, bilgilendirme ve şeffaflık anlayışları çerçevesinde kamu diplomasisinin bir yumuşak güç aracı olarak terörle mücadele politikalarında kullanılabileceği gerçeğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze practicability of public diplomacy as a means of the soft power on combating terrorism. Firstly in the thesis, conceptual descriptions these essential for other parts are made and different approaches are analyzed. Secondly, public diplomacy and soft power concepts are defined and relations between these two concepts are explained in terms of their histories and over different examples. In the third part of the thesis, main policy options in counter terrorism are presented in terms of the public diplomacy while new approaches on combating terrorism are analyzed as well. In this study, counter terrorism policies of Spain with ETA, England with IRA and USA with El-Kaide terror are taken into consideration from the point of soft power and public diplomacy. In the fourth part of the thesis Turkey?s historical experiences in public diplomacy are researched under the development process of the concept. In the last section public diplomacy practicability of Turkey?s combating terrorism process is discussed within the context of experiences from different countries. Certainly, the input data clearly proves how USA effectively used public diplomacy meanwhile Spain and England tended to imply democratic policies during combating terrorism. In this respect, mentioned policy also strengthens Turkey?s effort to apply public diplomacy as a tool in combating terrorism. As a result, all the findings have revealed the reality of that public diplomacy as a means of soft power could be used on combating terrorism policies within the frame of understandings of enlightenment, transparency, perception management and winning hearts and minds.