PKK terör örgütünün ETA ve IRA terör örgütleri ile karşılaştırılması
Comparison of terrorist organization PKK with ETA and IRA terrorist organizations
- Tez No: 306536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türkiye, İspanya ve İngiltere'nin bölücü teröre karşı verdiği mücadeleyi konu edinmektedir. Bu bağlamda çalışmada ETA, IRA VE PKK terör örgütleri ayrıntılı ve karşılaştırmalı analizlerle analiz edilmiştir. Çalışma yapısal olarak üç bölüme ayrılmış; ilk bölümde terörün kavramsal boyutu incelendikten sonra ikinci bölümde ETA-IRA ve PKK terörü incelenmiş, bunlar arasında karşılaştırmalar yapılmış, son bölümde ise İspanya, İngiltere ve Türkiye'nin terörle mücadele konusunda geliştirdikleri politikalar değerlendirilmiştir.Bu çalışma, son dönem sıkça gündeme gelen İspanya ve İngiltere modelleri ve PKK-ETA, PKK-IRA karşılaştırmalarına açıklık getirmesi açısından da önemli değerlendirmelerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis we subjected, Turkey, Spain and the UK's fight against separatist terrorism. Get In this context, study, ETA, the IRA and the PKK terrorist organization has been detailed and comparative analysis studies. Study structurally divided into three sections. The first section is about defining the second chapter on terrorism. The secon section is aboout IRA and ETA, PKK terrorism and also it contains comparisons made between them Fınally in the last chapter in Spain, Britain and Turkey have developed policies on the fight against terrorism, were evaluated.In this study, the last term came into common in Spain and the UK anti-terör models and the PKK-ETA, the PKK-IRA to bring clarity in terms of comparisons are important determinations.