İşsizlik ve enflasyon arasındaki ilişkilerin analizi: G8 ülkeleri üzerine uygulama
The analyse of relationships between unemployment and inflation: Application on G8 countries
- Tez No: 265103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı; G8 ülkelerindeki işsizlik ve enflasyon arasındaki ilişkinin nedensellik bağlamında incelenmesidir. Bu ilişkiyi incelemeden önce, birçok ekonominin temel sorunları arasında yer alan işsizlik ve enflasyon olguları tanımlanmış, bu sorunların sebepleri, türleri, nasıl ölçüldüğü ve iktisat teorilerinin bu sorunlar hakkındaki varsayımları üzerinde durulmuştur. Daha sonra, işsizlik-enflasyon ilişkisinin tarihsel sürecine ve iktisat literatüründe bu ilişkiyi açıklayan ekollerin yaklaşımlarına yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise G8 ülkelerinin 1993:1?2009:4 dönemlerini kapsayan verileri kullanılarak, söz konusu ülkelerin işsizlik-enflasyon ilişkisi Granger nedensellik testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre G8 ülkelerinde çift yönlü nedensellik ilişkisinin varlığı ve işsizliğin enflasyonun, enflasyonunda işsizliğin nedeni olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to deal with the relationship between unemployment and inflation in terms of causality in G8 countries. Before examining this relationship, the phenomena of unemployment and inflation that are some of the main problems of many economies are defined. Furthermore, reasons, kinds, measurements and assumptions of economic theory about these problems are also emphasized. In the next part, historical process of unemployment-inflation relationship and approaches of schools explaining this relation in economical literature are mentioned. In the last part of the study, gathering the data of the G8 countries including 1993:1?2009:4 periods, the relationship between unemployment and inflation of these countries is analysed with Granger causality test. According to analysis results, it is concluded that there is a two-way causality in G8 countries and unemployment causes inflation or vice versa.