İşletmelerde yönetim kurulunun yapısı, işleyişi ve performans üzerine etkisi: Denizli ili örneği
Board structure, process and its impact on performance in the firms: Evidence from Denizli
- Tez No: 265107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma ile işletmelerde yönetim kurulunun yapısı ve işleyişinin firma performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda, 2009 yılı Ağustos ayı içerisinde Denizli'de faaliyet gösteren işletmelerin yönetim kurulları incelenmiş ve 40 adet yönetim kurulu üyesine yönelik anket uygulanmıştır.Anketten elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17,0 istatistiksel programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, işletmelerin yönetim kurulu üye sayısı arttıkça, her yıl ortalama yönetim kurulu toplantı sayısı arttıkça ve yönetim kurulu başkanı kurucu aileden veya tanıdıklar dışındaki kişilerden olursa firma performansı yükselmektedir.Aile şirketi olan işletmelerin performans düzeyleri, aile şirketi olmayan işletmelerin performans düzeylerinden anlamlı olarak düşük bulunmuştur.Yönetim kurulu başkanı aynı zamanda genel müdür olan işletmelerin yönetim kurullarındaki uyum ve performans düzeylerinin daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, companies? board structure, process and its impact on performance are analysed. In this context, boards of firms operating in Denizli in August 2009 are chosen and questionnaire is applied to 40 board members.Data is analysed by SPSS 17,0. According to findings, when the number of board members and the number of annual meetings of boards increase, firm performance increase. In addition to this, if board chairman is not the founder of company, the firm performance also increase.The finding shows that the performance of family-owned businesses is significantly less than that of other businesses which are not family-owned businesses.Finally, CEO?chairman duality has negatif impact on firm performans.