Örgütlerde duygusal zekanın dönüşümsel liderlik üzerindeki etkisi
The effects of emotional intelligence on transformational leadership in the organizations
- Tez No: 265162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Örgütlerde duygusal zekanın dönüşümsel liderlik üzerindeki etkisi incelenirken, örgütün hedeflerini gerçekleştirebilmek için bireylerin performansının nasıl arttırılması gerektiği konusu önem kazanmaktadır. Bu bireylerin yeteneklerini açığa çıkararak sağlanabilir. Bunu başarabilmek için de örgüt yönetimine büyük görevler düşmektedir. Günümüzde örgütlerin istediği, geleceğe götüren liderlik anlayışlarıdır. Bunun sağlanması için liderin izleyenlerini etkilemesi ve onları geliştirmesi gerekmektedir. Bunları gerçekleştirirken, lider, aynı zamanda izleyenlerinin duygularını da doğru okuyabilmelidir. Bugünün örgütlerinde bunları gerçekleştirmek için liderin dönüşümsel olması ve duygusal zeka yeteneklerine de sahip olması gerektiği düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmada duygusal zeka ile dönüşümsel liderlik ilişkisi incelenmeye çalışılmıştır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde liderlik kavramı ile liderliğin geleneksel ve modern yaklaşımlarına değinilmiştir. Daha sonra dönüşümsel liderlik kavramı açıklanarak literatürde çok kullanılan karizmatik, vizyoner ve etkileşimsel liderlik kavramları açıklanmıştır. Ayrıca dönüşümsel liderliğin özellikleri ile örgütsel dönüşümün safhalarına da değinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde duygusal zeka kavramı ve boyutlarına değinilmiştir. Duygusal zeka ile ilgili modeller ile duygusal zekanın liderliğe etkisine değinilerek, duygusal zeka ile dönüşümsel liderlik ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla liderin yapması gerekenler kavramsal olarak açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise örgütlerde duygusal zekanın dönüşümsel liderlik üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)'nda çalışan, idareci konumundaki yöneticilere uygulanan anket bulgularından yararlanılmıştır. Bu çalışma sonucunda duygusal zeka ile dönüşümsel liderlik arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca duygusal zeka ile dönüşümsel liderliğin boyutları arasında da istatistiki açıdan anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the current study, approaches to increase the performance of individuals to accomplish organizational goals issue have the highest priority. There are considerable issues for organization administrators in order to be able to tackle in. Organizations of today demand leadership concepts, which lead them to advance. Leaders should influence their followers and get followers progress so as to actualize their aims. Not only should a leader certify the aims and he sould appraise the individuals? emotions truly. Therefore the relationship between emotional intelligence and transformational leadership has been investigated.The study has been formed of three sections. In the first section the concept of leadership and conventional and contemporary approaches to the term leadership has been researched. After being disclosed the term of transformational leadership, mostly used terms of literature have been remarked including charismatic, visionary and transactional leadership. Also principles of transformational leadership and the organizational change issues have been identified.In the second section the term emotional ?intelligence and its dimensions have been stated. By talking about the effects of emotional intelligence concerned with its types and the impact of emotional intelligence on the leadership; it has been tried to reveal the effect of emotional intelligence on transformational leadership. Therefore; it has been tried to be disclosed ?what a leader should do?? with concerning terms.In the third section it has been profited from questionnaire-findings which were applied to administrators, works in TTK (Turkey Coal-Mining Organization) in order to state the effects of emotinal intelligence on transformational leadership. At the end of the study it has been come to end the positive and statistically significant relation between emotional intelligence and transformational leadership. Furthermore the relations among the dimensions of emotional intelligence have been determined.