Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Türk girişimciler ve özellikleri: New York Eyaleti saha çalışması
Turkish entrepreneuers and characteristics who reside in the USA: New York State fieldwork
  1. Tez No: 265161
  2. Yazar: BURCU DERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma ABD'de yaşayan Türk göçmen girişimcilerin karakteristik özelliklerini, New York eyaletinde yaşayan Türk girişimciler özelinde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalısmanın ilk bölümünde girişimcilik konusuna değinilmiştir, ikinci bölümde ise göçmen girişimcilik kavramı, Amerika'daki göçmen girişimcilerden ve Amerika'daki Türk göçmenlerden bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ABD'nin New York eyaletinde faaliyet gösteren Türk girişimcilere yönelik olarak alan çalışması yapılmıştır.Araştırmada sosyal bilimler için istatistik paket programı kullanılmış ve person korelasyon analizi ve ki-kare bağımsızlık testleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre Türk göçmen girişimcilerin demografik özellikleri incelendiğinde yarıdan fazlasının 40 yaşın altında, evli, erkek, ailesi ile beraber yaşayan, 6-15 yıldır Amerika'da ikamet eden, üniversite mezunu olduğu tespit edilmiştir. Girişimcilerimizin şirket profilleri incelendiğinde ise çoğunluğunun ailesinde girişimci bulunduğu, tek başına işletmeye sahip olduğu, kendi birikimleri ile işletmelerini faaliyete geçirdikleri, faaliyet alanlarının çeşitlilik gösterdiği, çalışanlarının ve müşterilerinin Türk ve Türk olmayan kişilerden oluştuğu, son zamanlardaki ekonomik krizin etkilerini hissettikleri bulgularına ulaşılmıştır.Sorulan açık uçlu sorular neticesinde ise yabancı bir ülkede göçmen girişimci olmanın en büyük dezavantajı olarak dil bilmemeyi gördükleri, en avantajlı gördükleri faktör olarak ise bürokratik kolaylıkların varlığı olduğu tespit edilmiştir. ABD'nin New York eyaletindeki Türk göçmen girişimcilere göre bir girişimcide bulunması gereken en önemli özellik olarak da çalışkan olmak, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmak gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the characteristics of Turkish entrepreneurs who reside in the state of New York, in the USA. The first section evaluates entrepreneurship concepts; one part of the second section immigrant entrepreneurship and immigrant entrepreneur in the USA, where as the third section analyzes fieldwork that has been applied to Turkish entrepreneurs that operate in New York.For this study statistical package for social sciences was used and Person Correlation Analyses, chi-square test were applied. The findings of this study show the demographic characteristic of Turkish entrepreneurs. The result of analysis were as follows more than half of them are under the 40 year old, married, male, live with family, have been residen of the USA for 6 to 15 years, college graduate.After analyzing of the Turkish immigrant companies profile these findings were accessed most of them have an entrepreneur in their family and most of there businesses are sole proprietorship.In addition, they set up the business with their own savings, they are working on different kinds of fields and their customer and employees both Turkish end non-Turkish people. Lately they have been feeling the effects of the economic crisis their businesses.In this study Turkish Entrepreneurs think that the biggest disadvantage of doing business in the USA as immigrant entrepreneurs lack of English. However, the most important advantage as an immigrant entrepreneurs in the less complex bureaucracy. Turkish entrepreneurs claim that there is the most important characteristic of entrepreneurs are diligence, knowledge and work experience.