Effect of imagery mnemonic Method of Loci in consecutive interpreter training
Bellek destekleyici imge yerleştirme yönteminin ardıl çeviri eğitiminde etkisi
- Tez No: 265174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYMİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, sözlü çeviri eğitim sürecinde bellek desteleyici imge Yerleştirme Yönteminin öğrencilerin ardıl çeviri performansları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Hatırlanması gereken bilginin kodlanması ve düzenlenmesi için kullanılan bir bellek destekleyici olan bu yöntem, sözlü çeviride konuşmacının söyleminin içeriğini oluşturan bilgilerin aktarılmak üzere bellekte tutulması ve sözleri bittiği anda bellekten geri çağırılmasına yönelik olarak kullanılmıştır. Bu amaçla, 2009-2010 Güz yarıyılında Hacettepe Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü, 3. sınıf öğrencileri arasından rastgele seçilen bir örneklem grubunun hatırlama ve ardıl çeviri performanslarının ölçülmesine yönelik bir deney tasarlanmıştır. Kullanılan konuşma metinleri, imge oluşturma kapasitelerine göre, imge oluşturma gücü yüksek ve imge oluşturma gücü düşük olmak üzere iki gruba ayrılmıştır.Yerleştirme Yöntemi odaklı bir eğitim alan deney grubu ve geleneksel eğitim programına devam eden kontrol grubundan oluşan iki grup üzerinde öntest-sontest deseni uygulanmıştır. Hatırlamak için yalnızca kendi bilişsel kaynaklarını kullanmalarını sağlayabilmek amacıyla, deneklerin hiçbirine bellek destekleyici bir yöntem olarak not alma izni verilmemiştir. Her iki grubun öntestlerde, ilerlemelerini takip etme amacıyla yapılan izleme testlerinde ve sontestlerde aldıkları puanlar istatistiksel yollarla analiz edilmiştir.Araştırmanın sonuçları, imge oluşturma gücü düşük metinlerin hatırlanması için Yerleştirme Yöntemini kullanan deneklerin ardıl çeviri performansında, kontrol grubuna oranla anlamlı fark olduğunu göstermiştir. İmge oluşturma gücü yüksek metinlerde ise Yerleştirme Yönteminin geleneksel eğitim yöntemi ile aynı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, Yerleştirme Yönteminin sözlü çeviri öğrencilerinin bellekte tutma ve geri çağırma performansını geliştirme açısından etkili bir bellek destekleyici olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the imagery mnemonic Method of Loci, which is a memory aid used to encode and organize information for subsequent retrieval, on the consecutive interpreting performances of the students in the course of training. This method is used for retaining and recalling the information, which is the content of the source discourse, to be retrieved immediately after its rendition by the speaker during the process of consecutive interpreting. To this end, an experiment was designed to measure the recall and interpreting performances of the randomly selected sample of 3rd-year students of the Department of Translation and Interpretation at Hacettepe University during the Fall semester of 2009-2010 academic year. The speech texts were grouped as higher and lower imagery according to their image-evoking capacities.Pre/posttest experimental design was used on two groups, namely the experiment group, which received a training focusing exclusively on the use of the Method of Loci, and the control group pursuing the traditional training programme. Neither group was allowed to take notes as a memory aid to ensure that they rely on their own cognitive resources for recall. The scores of pre-tests, follow-up tests, aimed at monitoring the improvement of both groups, and post-tests were analyzed statistically.The results of this research indicated that there was a significant difference in the consecutive interpreting performances of the subjects using the Method of Loci as a retention and recall mechanism for texts with lower imagery content, in comparison with the control group. As for higher imagery texts, the use of the Method of Loci proved to be as useful as the traditional training method. This study suggests that the Method of Loci constitutes an effective memory aid for interpreting students to improve their retention and recall performance in interpreting.