Araştırma ve uygulamalar sürecinde heykel ve yeni medya ilişkileri
Research and applications in the process of sculpture and new media
  1. Tez No: 265176
  2. Yazar: FIRAT ÇAĞRI KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırma ve Uygulamalar Sürecinde Heykel ve Yeni Medya İlişkileri" başlıklı bu raporda Yeni Medya Sanatı'nın geçmişten günümüze süregelen gelişimi ile gün geçtikçe etkinliğini artıran teknoloji olgusunun özellikle heykel sanatı içerisindeki yeri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın bazı temel kavramları üzerinde durulmuş olup ilk olarak iletişim teknolojilerinin gelişiminin yeni medya oluşumu içinde kapsadığı rol irdelenmiş ve aynı zamanda yeni medya tanımının gelenekselden ayırt edici yanları ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise kavramsal sanat hareketleri içerisinde heykel ve yeni medya ilişkilerinin tarihsel gelişiminin özellikle 19. yüzyıldan sonra gelişen modern sanat akımlarının bir parçası olan kübizm, fütürizm, dada ve sürrealizm durumu açıklanmıştır. Buna ek olarak 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra gelişen postmodern sanat oluşumları çerçevesi içinde yeni medya olgusunun özellikle kavramsal sanat hareketi ile başlayan ve ardından vücut sanatı, fluxus, oluşumlar, video sanatı, yazı sanatı, dijital sanat ve internet sanatı içindeki yerinin ne olduğu ve nasıl yer aldığının yanı sıra, yeni medya'nın bir olgu olarak sanat hayatımıza nasıl girdiği ve günümüz sanatındaki yeri de ayrıca irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde uygulamalar başlığı altında ise yüksek lisans süresi içinde yaptığım çalışmaların ve uygulamaların heykel ve yeni medya ile olan ilişkisi vurgulanmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Yeni Medya, Heykel, Algı, Nesne
Özet (Çeviri)
Research and Applications in the Process of Sculpture and New Media Relations" This report titled New Media art of the past to the present ongoing development and day by day increasing the efficiency of technology cases, especially the art of sculpture in the place were explained . In this context, the first chapter of research on some basic concepts are emphasized and the first communication technologies, the development of new media movement in the occupied part has been examined and also new media definition from traditional media distinctive aspects were revealed. In the second part of the study sculpture and conceptual art movements of the 19th of the historical development of the new media relations After a century , which is part of the emerging modern art movements of cubism , futurism , Dada and Surrealism are described his relationship with . In addition, 20 century in the second half of the next postmodern art formations in new media cases, especially conceptual art movement that started with , and then body art , fluxus , formations, video art, text art, digital art and internet art in the place of what is involved and how get that as well as new media ' in a case of art enters our lives and how its place in contemporary art, is also described . In the third and final part of the study, in the section under the heading of applications in the time I've done graduate studies and practices to emphasize the relationship with sculpture and new media have been studied. Key Words New Media, Sculpture, Perception, Object