Merkezimden çevreme bakmak
Looking to my periphery from my center
- Tez No: 265186
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sanatın bir araç olarak anlamı nedir? ?Merkezimden Çevreme Bakmak? başlıklı bu Sanatta Yeterlik tezinin temeli, yazarın Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'ne girişinin hemen öncesinden, aynı fakültede tamamladığı doktora tezinin sonuna kadar geçen dönemi ele alarak, sonunda, sanata dair bakışının ne olduğunun ortaya konması üzerine oturmaktadır. Bireysel deneyimler, belli sosyo-politik noktaları vurgulamak ve daha iyi anlatmak için deşifre edilmektedir. Amaç, yukarıdaki soruya bir cevap bulabilmek için, bu bireyselliği yücelterek mutlak bir yapı inşaa etmekten çok içinde bulunduğumuz ?düzen?e eleştirel bir açıdan yaklaşırken, yaşanmış tecrübeleri birer örnek olarak sunmaktır. ?Farkındalık süreçleri? olarak adlandırılan tecrübeler, belli zaman dilimlerinin kendi içinde çözümlenmesi olarak formüle edilmiştir. Bu bilgiler ışığında, Sanatta Yeterlik tezinin final sergisinin açıklaması yapılmıştır.Merkez-çevre ilişkisinin teorik tartışması yapılarak, bu ilişkinin bir sanatçının çevresine bakarken öznel yanını vurgulayacak şekilde nasıl tekrar organize edilebileceği araştırılmıştır. Böylece, sanat eseri katagorisine dair uzun yıllardır bir problem olarak düşünülen, eser ile hayat arasındaki ayrılığın nedenine inilmeye çalışılmıştır. Sanat kurumlarının bu noktadaki işlevleri üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak merkez-çevre ilişkisi ekseninde ortaya konulan tartışmalarla bireysel sanat görüşü sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
What is the meaning of art as a tool? The basis for this dissertation titled ?Looking to My Periphery from My Center? is founded on putting forth author?s view on art as a conflict, while taking in consideration of the experiences between the time period starting from shortly before his acceptance to Hacettepe University Faculty of Fine Arts to the end of completion of this dissertation at the same faculty. Personal experiences are transcribed to emphasize certain socio-political points and to explain them better. While approaching the ?order? surrounding us critically, the purpose is to offer these lived experiences as examples rather than building an absolute structure through glorifying them. These lived experiences, called as ?awareness processes?, are formulated as analysis of a certain period of time in its own period. The explanation of the final exhibition of this dissertation has been done, in the light of this information.The theoretical framework of center-periphery relation is discussed and reorganization of such a relation in order to emphasize the subjective view of an artist is questioned. Thus, the source of the separation of life and fine arts, which is considered as a problem regarding the work of art for a long time, is searched. At this point, the role of the art institutions is emphasized. Consequently, through the discussions introduced within the center-periphery axis, individual perception of art is presented.