Cihanbeyli ve çevresinin fiziki coğrafyası
  1. Tez No: 26520
  2. Yazar: İSMAİL SEFA SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA DORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Cihanbeyli, Tuzgölünün 20 km kadar batısında, gölsel konglomera, kalker, kil- marn, kum -yakıl ile kaplanmış bir plato üzerinde ve insuyu adı verilen tabanlı bir vadinin iki yamacında kurulmuştur. Cihanbeyli yatay yapının görüldüğü karakteristik bir yöremizdir. Tabakalar Tuz Gölüne doğru Monoklinal özellik gösterirler. Tuz Gölü, Türkiye tuz üretiminin %60'tan fazlasını karşılamaktadır ve 1992 yılı itibariyle Tekel Yavşan Tuzlasının üretimi 330 bin tondur. İlçenin güneydoğusundaki Bolluk gölünde, Alkim Alkali Kimya A.Ş. 'nin Sod yum Sülfat tesisleri ve traverten konileri bulunmaktadır. Cihan beylide karal iklimi görülmekte olup, yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Tabii bitki örtüsü stepdir. Kültür bitkilerinden en yok tahıl, sulama yapılan yer lerde ise Şekerpancarı üretilmektedir. Ağay topluluklarına sadece İnsuyu deresi boyunca rastlanmaktadır. Bitki Örtüsünün fakirliği yağmur ve rüzgar erezyonuna sebep olmaktadır. Yörede kahverengi topraklar, alüvyal topraklar ve Tuz Gölüne doğruda si- erozemler bulunmaktadır. Tarlalar genelde nadasa bırakılmaktadır. Hasattan sonra arta kalan anız örtüsünün yakılması işleminde toprak iyin çok zararlı olmasına rağmen halen devam etmektedir. İsmail Sefa SELÇUK Eylül- 1993
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cihanbeyli is set up above a plato which covered with lake conglomera, calcer, cil-marn, sand and gravel, 20 km west part of Tuz lake and it's also set up between two side of a sole valey. Cihanbeyli is an environs whic horizontal structure characteristics property thro ugh Tuz lake. Tuz lake produces Turkeys salt more than %60 percent and since 1992 Tekel Yav şan Tuzla's production is 330 thousand ton. Sodium Sulphate establishments and traverten conies of Alkim Alkali Chemistriy Company are on Bolluk lake the southeast part of district. There is land climate in Cihanbeyli, the weather is hot and dry in summer and cold and ruing in winter. Of course vegetation is step. More grain in cultre plants and also sugarbeet in wa tering sides have been produced there Groups of trees have only come across through the Insuyu brook. The poorness of vegetation cause rain and wind erosion. There are brown soil, aliivial soil, sirozems throught Tuz lake'in ths environs. Farms are generally falloved. After harvest the remainder vegetation burning pro- cedune, also it's very harmful for soil, is still going on. Ismail Sefa SELÇUK September- 1993