Çalışanlarda sessizlik davranışının bazı kişisel ve örgütsel özelliklerle ilişkisi: Turizm sektöründe bir alan araştırması
The relationship of employee silence with some personal and organizational features: A field study on tourism industry
  1. Tez No: 265206
  2. Yazar: ESRA ERENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmanın amacı, tepe yönetiminin açıklığının, algılanan örgütsel desteğin, içsel kontrol odağının, duygusal ve zorunlu bağlılığın, çalışan sessizlik davranışı üzerinde etkili olup olmadığını araştırmaktır. Bunun yanısıra, tepe yönetiminin açıklığı ve algılanan örgütsel desteğin, çalışan sessizlik davranışı üzerindeki etkisinde, içsel kontrol odağının düzenleyici rolünün olup olmadığı da incelenmiştir. Çalışan sessizlik davranışının cinsiyet, eğitim durumu ve kıdem gibi demografik değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediği de çalışma kapsamında ele alınmıştır. Bu kapsamda geliştirilen hipotezler ve araştırma soruları, Antalya'daki beş yıldızlı grup ve zincir otel işletmeleri çalışanlarından oluşan örneklemden toplanan verilerle test edilmiştir. Araştırma verileri, anket yöntemi ile toplanmıştır.Öncelikle, toplanan veriler aracılığıyla, ankette yer alan ifadelerin, değişkenleri ölçme gücünün açıklanabilmesi için, doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Daha sonra modelde yer alan değişkenler arasındaki doğrudan etkilerin test edilebilmesi için doğrusal regresyon, düzenleyici etkilerin test edilebilmesi için hiyerarşik regresyon analizleri uygulanmıştır.Yapılan analizler sonucunda, tepe yönetiminin açıklığının, algılanan örgütsel desteğin, içsel kontrol odağının ve duygusal bağlılığın çalışan sessizlik davranışı üzerinde ters yönlü etkisi, zorunlu bağlılığın ise çalışan sessizlik davranışı üzerinde doğru yönlü etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, tepe yönetminin açıklığı ve algılanan örgütsel desteğin çalışan sessizlik davranışına etkisinde içsel kontrol odağının düzenleyici bir rolü olduğu belirlenmiştir. Çalışmada, çalışan sessizlik davranışının cinsiyet ve kıdem açısından farklılık göstermediği, eğitim durumunun ise farklılığa sebep olduğu gözlenmiştir.Çalışma, belirtilen ilişkilerin incelenmesi yoluyla, çalışan sessizlik davranışı ile ilgili literatürün gelişmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate whether openness of top management, perceived organizational support, affective and continuance commitment have effect on employee silence behaviour. Besides, whether locus of control has moderating role on the effect of the top management openness and perceived organizational support on the employee silence behaviour. Also the variation of employee silence behaviour according to the demografic variables like gender, education and tenure is examined in the study. Hypothesis and research questions developed in this context tested with the data obtained from the workers of five star group and chain hotels in Antalya. The required data was obtained by surveys.In order to measure the statement?s exploratory power of variables, confirmatory factor analysis was used. Later, linear regression analysis had been scoped to test the direct effects and hierarchical regression analysis had been scoped to test the moderating effects between the variables of the model.By the results of the analysis; significant and negative effect of top management openness, perceived organizational support, internal locus of control and affective commitment on employee silence behaviour, and also significant and positive effect of continuance commitment on employee silence behaviour had been proved. Besides, internal locus of control has a moderating role on the effect of top management openness and perceived organizational support to employee silence behaviour. In the study, it has been determined that employee silence behaviour doesn?t vary according to gender and tenure but varies according to education.This study contributed to the development of the employee silence behaviour literature by examining the relations mentioned above.