Seramik sanatında 'sırsız' yüzeyler
Unglazed surfaces in the ceramic art
- Tez No: 265208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN TERVİEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
?Seramik Sanatında ?Sırsız? Yüzeyler? başlıklı sanatta yeterlik çalışması raporunun ilk bölümü, çağdaş seramik sanatının tarihsel gelişimi ve bu tarihin içinde yer alan bazı sanatçıların seramik sanatı ve malzemesine ilişkin yaklaşımlarının irdelendiği bir temel üzerine kurulmuştur. Çağdaş seramik sanatı, tüm teknik, teknolojik, estetik bireşimlerinin yanı sıra onu meydana getiren her türlü nesnel ve görsel öğelerin bir bütünü olarak ele alınmalıdır. Bu bütün, seramiği oluşturan tüm aşamaları içine almaktadır. Burada sözü geçen `aşama' kavramı seramiğin oluşum sürecini içine alan basamakların yanı sıra tüm düşünsel alt yapıyı, tasarım sürecini, gelişim etkenlerini, sonuca götüren ve sonucu oluşturan öğeleri de kapsamaktadır. Sanatçının özgür yaratı sürecini oluşturan zaman dilimi, onun anlatı dilini oluşturan her türlü malzemeyi, tekniği ve biçimlendirme olasılıklarını denediği ve sonuca ulaşmak için çabaladığı bir dönemdir. Raporun ikinci bölümünde ise seramik sanatı özelinde yaratıcı sürece değinilmiş ve bazı seramik sanatçılarının geliştirdikleri özgün tekniklere yer verilerek, bu tekniklerin sanatsal biçemleri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bu teknikleri oluşturan temel yaklaşım ; seramik sanatının vazgeçilmez bir öğesi olarak düşünülen ?sır? yerine; uygulamalarında salt kil kullanan veya geliştirdikleri kil bünyeler ile çalışan sanatçıların sanatsal bir yaklaşımla estetik yapılara dönüştürdüğü örnekler ile anlatılmaktadır. İkinci bölümde yer alan diğer bir başlıkta ise kil üzerinde farklı pişirim teknikleri ile elde edilen renk-doku özelliklerine dayalı sanatsal bir dil oluşturan sanatçılar incelenmiştir. Burada sözü edilen teknikler; raporun başlığı, içeriği ve rapor kapsamında gerçekleştirilen uygulamaların teknik özellikleri ile paydaş bir yapıya sahiptir. Ancak uygulamaların düşünsel alt yapısı teknoloji-doğa ve insan ilişkisine dayanmaktadır. Rapor kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarda da, gelişen endüstriyle birlikte duyarlılık anlamında gerileyen toplumu oluşturan bireylerin yaşadığı kimlik karmaşalarına değinilmiş, teknolojinin insan ve doğa üzerindeki olumsuz etkileri konu edilerek plastik bir biçim dili ile ifadelendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first chapter of the report of this art in proficiency work titled ?Unglazed Surfaces in the Ceramic Art? is structured on a basis which elaborates the historical development of the contemporary ceramic art and the approaches of some artists towards the ceramic art and materials. The contemporary ceramic art should not only be considered as the combination of all kind of technical, technological and aesthetic components but also as the totality of all visual and objective elements that form the ceramic art itself. This complement involves the all phases that bring out a ceramic art work. Here the concept of `phase? mentioned above as well as the all steps that cover the formation process of ceramic, it covers the all cognitive infrastructure, design process, evolution factors and the all elements that lead us to the final product. The period of time which configures the creative process of artist is the term that he or she tries the possibility of material, technique and formation, and struggles to bring out a final product. The second part of the report focuses the creative process in the frame of ceramic art and takes account of special techniques that developed by some artists and furthermore evaluates the impacts of those techniques on artistic forms. This basic approach that configures those techniques; instead of ?glazing? which is considered as the indispensable component of the ceramic art, is explained by the examples by the artists who uses the only clay in his/her applications or works with the special clays develops by themselves. In the second part of the work, under the other title the artists who form an unusual artistic expression based on different color and textures gained by different firing techniques of clay. Here the mentioned techniques; has the same structure with the title of the report and its content and the technical features of the applications that created in the frame of this report. However the conceptual basis of the applications is structured on the relation between technology, human and nature. In the applications which created in the content of the report, it is emphasized individuals who experience the identity paradox together with the developing industry that causes them regression in the regard of sensitivity and furthermore this is expressed through plastic formations by contending the negative impacts of the technological developments on human being.