Seramik form ve yüzeylerde resimsel anlatımlar ve imgeler
Pictorial expressions and images on the form and surface of ceramics
  1. Tez No: 531113
  2. Yazar: HASAN BASRİ İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TERVİEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma kapsamında seramik sanatı ile resim sanatının teknikleri ve birlikte uygulama biçimleri sanatsal bir yol olarak incelenmiştir. Seramik formlarda geleneğin yanı sıra, farklı malzemeye (yağlıboya, vernik, ecco pigment asetat kalemi, toz boyalar, suluboya) ve bu malzemelerle harmanlanmış yeni tekniklere yer verilmesi ve disiplinler arası çalışmaların ortaya konulması amaçlanmıştır. Uygulamalar sırlı ve sırsız yüzeyler üzerine resim sanatında kullanılan teknik ve malzemelerle bütünleştirilmiştir. Sırsız seramik bünyelerin yüzeyleri, uygulanan teknikten sonra parlak vernik sürülerek kalıcılığı sağlanmıştır. Formlara ve yüzeylere uygulanacak imgeler, bir zamanlar yaşanılan, yaşantı kesitlerine yer verilen mekânlar, kişiler ve o mekânlarda bulunan çitlerden oluşturulmuştur. Bu öğelerin izleyici ile göz göze gelmesi ve izleyiciyi uzun bir yolculuğa sürüklemesi; bu yolculuğun O'nun belleğindeki bazı anıları kısa bir süreliğine tekrarlanmasına da neden olabileceği düşüncesi ile yüzeyler kurgulanmıştır. Çalışmalar, biçim ve biçimin arkasındaki içerik bütünleşmesi şeklindedir. Biçimin her parçası, her öğesi kendi içinde bir içeriği taşımayı amaçlamış böylece öğeler parçalanamaz, eksiltilemez bir biçimde bütünleştirilmiştir.“Çit”te bu öğelerden bir tanesidir ve dolayısıyla inşa edilen biçim ile beraber şekillendirilerek, plastik bir öğe olarak düşünülmelidir. Formun içinde yer alan“çit”, kimi zaman onu inşa eden kişiyi temsil edip, kimi zaman da“ terk-edilişini ”gösteren, bir imge olarak yerini almaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the context of this study, the application of techniques in painting and ceramic art are examined. In addition to tradition in ceramic forms,different material(oil, varnish, ecco pigment acetate pen, powder paint, water color) and include new techniques that are blended with these meterials and interdisciplinary studies aimed to be put forward. The applications are integrated on the glazed and unglazed surfaces with techniques and materials used in painting. Forms and the images to be transferred to the surfaces are created from the rooms that have been inhabited and being part of life sections, people and the fences located in these spaces.The surfaces have been constructed to provide an eye-to-eye contact between the observer and these items and lead the observer to a long journey; may cause some memories in the memory of Him to be repeated for a short period of time. Work These Works are in the form of the integration of the form and the content behind form. Each piece of form and components have been intended to carry a content in itself, so that the components are integrated in a non-decompositional and irreducible way.“Fence”s is also one of these items and therefore must be shaped with built form, should be considered as a plastic component.“Fence”s located in the form, sometimes represents the person who built it, whereas sometimes takes its place as a images showing its abandonment.