İlköğretim ikinci kademede uygulanan fen ve matematik entegrasyonunun etkililiği
The effectiveness of an integrated science and mathematics program in middle school
  1. Tez No: 265218
  2. Yazar: SEYİT AHMET KIRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KAPTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim ikinci kademede uygulanan fen ve matematik entegrasyonu programının etkililiği araştırılmıştır. Araştırmanın teorik boyutu için araştırmacı tarafından içerik, öğretme-öğrenme süreci, beceriler, duyuşsal özellikler, ölçme ve değerlendirme boyutlarından oluşan bir model geliştirilmiş ve bu model ?Terazi Modeli? olarak adlandırılmıştır. Yedi basamaklı modelin dört basamağı 2007-2008 öğretim yılında, Ankara ilinde bir ilköğretim okulunun 8. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırmaya deney ve kontrol gruplarında yer alan toplam 90 öğrenci katılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen çoktan seçmeli testler ile toplanmıştır. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşmeler ile öğretmenlerden ve öğrencilerden ilave veriler toplanmıştır.Sonuçlar, fen ve matematik entegrasyonu programının hem fen hem de matematiğe karşı iyi anlayış geliştirmiş öğretmenler tarafından uygulandığında, öğrencilerin bütünleştirilmiş fen ve matematik sorularını çözme performanslarının daha iyi olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte programda yer alan öğrenciler bütünleştirilmemiş soruları çözmede aynı performansı gösterememiştir. Bu bulgu fen ve matematik entegrasyonu programında soru tipinin önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Fen ve matematik entegrasyonu programı fen ve matematiğe karşı iyi anlayış geliştirmemiş öğretmenler tarafından uygulandığında, öğrenciler bütünleştirilmemiş soruları çözerken negatif şekilde etkilenmektedir ve bazı durumlarda kontrol grubundan daha kötü performans sergilemektedir. Bütünleştirilmiş soruları çözmede ise kontrol grubuna karşı bazı durumlarda bir avantaj sağlayamamaktadır. Fen ve matematik programının etkili şekilde uygulanabilmesi için öğretmenlerin hem fen hem de matematik programının içerik ve becerilerine hakim olması hayati derecede önemlidir. Fen ve matematik entegrasyonu programını uygulayan öğretmenler, fen ya da matematiğe ait bir duyuşsal özelliğin sadece fen ya da sadece matematik dersini değil her iki dersteki başarıya da etki edeceğinin farkında olmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of an integrated science and mathematics program in middle school was being investigated. The theoretical design of this research was modeled through the five dimensions: content, teaching-learning process, skills, affective characters, assessment and evaluation. This model was being named as ?Balance Model? by the researcher. The model consists of seven steps, the four of them were implemented in a middle school?s 8th grade curriculum during the 2007-2008 school year in the province of Ankara. A total of 90 students participated in the study. Data collected through multiple choice tests, developed by the researcher. In addition, semi-structured interviews were administrated to obtain more data from students and teachers.The results have shown that when the integrated science and mathematics program is implemented by teachers who have developed a good understanding both in mathematics and science, their students performed better in solving integrated questions. However, those students were unable to demonstrate same performance in solving nonintegrated math and/or science questions. Therefore, the type of question is an important factor in integrated math and science program. Nonetheless, teachers who have underdeveloped understanding in science and/or math, influenced their students negatively in solving nonintegrated questions, and in some cases causing students to perform worse than the control group. However, no difference was observed in solving integrated questions. In order for the integrated science and mathematics program to be effectively implemented, it is essential for teachers to have good skills and good understandings of content in both science and mathematics curriculum. Teachers should realize that affective characters in science (or in math) might influence students? success in both science and mathematics.