Türkiye'de ulus devletin inşaasında üniversite mezunlarının vatanseverlik olgusuna katkıları
Contributions of university gradutes to the notion of patriotism at construction of nation-state in Turkey
  1. Tez No: 265228
  2. Yazar: DENİZ CAN BEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN OKTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanından sonra değişen eğitim ve yönetim anlayışının etkisi ile eğitilmiş insan kaynaklarının yaşam tarzlarındaki değişimi vatanseverlik bağlamında araştırmayı hedeflemiştir. 1933 Üniversite Reformundan günümüze kadar gelen süreci, üniversiteden mezuniyet yılları temel alarak incelemeye çalışmıştır. Bu süreçte yaşanan değişimi derinlemesine görüşmelerle betimlemeye çalışmıştır. Çalışma Weber'in ?statü?, ?statü onuru? ve Bourdieu'nun ?simgesel sermaye?, ?kültürel sermaye? ve ?habitus? kavramlarından hareketle sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study intended to analyze, changes at life styles of educated human resources after proclamtion of Turkish Republic. The period after 1933 University reform until today, was investigated by taking into account years of graduation. Changes encountered at this period was intended to be determined by depth interviews. Study was carried on by concepts of Weber such as“status”,“honour of status”,“symbolic capital”,“cultural capital”and“habitus”.