Ana dili öğretimiyle birlikte başlayan yabancı dil öğretiminin ilköğretim birinci sınıf öğrencilerinin temel dil becerilerine etkisi
The effects of foreign language teaching starting with native language teaching on the basic language skills of the first year students
  1. Tez No: 265236
  2. Yazar: TOLGA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu araştırmanın amacı, ana dili öğretimiyle birlikte başlayan yabancı dil öğretiminin ilköğretim birinci sınıf öğrencilerinin temel dil becerilerine etkisini ve bu sürece ilişkin öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerini belirlemektir. Araştırmada ?ön test-son test kontrol gruplu? deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilindeki bir ilköğretim okulunda birinci sınıfta okuyan toplam 161 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden okuldaki kursta haftada 2 saat yabancı dil öğretimi alanlar deney grubunda, yabancı dil öğretimi almayanlar ise kontrol grubunda yer almaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin toplanması, analizi ve yorumlanmasında nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden oluşan ?karma yöntem? kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin öğretimin başında, ortasında ve sonunda temel dil becerileri bu becerilere yönelik ölçme araçları kullanılarak belirlenmiştir. Öğrencilerin temel dil becerileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı uygun istatistik teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca öğretimin sonunda, ana dili öğretimiyle birlikte başlayan yabancı dil öğretimi sürecine ilişkin öğrenci, öğretmen ve veli görüşleri alınmıştır. Araştırmada, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin temel dil becerileri arasında anlamlı bir fark olmadığı ve bu sürece ilişkin öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar ışığında, ülkemizde ilköğretim düzeyinde verilecek yabancı dil ve ana dili öğretimi sürecine ve yapılacak yeni araştırmalara yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects foreign language teaching starting with native language teaching on the basic language skills of the first year students and the opinions of students, teachers and parents on this process. In the study, ?experimental design with pre-test/post-test control group? was used. The study group of the study was composed of 161 students enrolled at in the first year of a primary school in Ankara. The students who took foreign language course 2 hours a week were in the experimental group and the ones who did not took foreign language course were in the control group. In the collection, analysis and interpretation of the data ?mixed method? which was a combination of quantitative and qualitative research methods was used. The basic language skills of the students both in experimental and control groups were determined by means of measurement tools for these skills at the beginning, in the middle and at the end of the instruction. Whether there was a significant difference between the basic language skills of the students was analyzed using the appropriate statistical techniques. Moreover, the opinions of the students, teachers and parents on the process of foreign language teaching starting with native language teaching were collected at the end of the instruction. In the study, it was found that there was no significant difference between the basic language skills of the students in the experimental and control groups and the opinions of students, teachers and parents on the process were positive. In the light of these findings, recommendations for the process of foreign language and native language teaching at the level of primary school and for further research were suggested.