Geleneksel çocuk oyunları Malatya ili Battalgazi İlçesi örneği
Traditional local children's games sample of province of Malatya Township of Battalgazi
  1. Tez No: 265269
  2. Yazar: ABDULLAH DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Oyun, insanların var olmasıyla başlamış ve gelişimini günümüze kadar sürdürmüş önemli bir etkinliktir. Aynı zamanda toplumların ve kültürlerin değer yargılarından biri olan oyun, teknolojik değişimler ve gelişmelerden de etkilemiştir. Bu teknolojik gelişmelerin en önemlilerinden birisi ise bilgisayar kullanımı ve internet olmuştur. Dolayısıyla çocukların oyun ortamı ve oyun anlayışları da değişmiştir. Bu değişimle, masa başı oyun ortamı oluşmuş, bu ortam çocuğun sosyal, fiziksel, psiko-motor, duygusal, zihinsel ve dil gelişimini olumsuz yönde etkilemiştir. Ayrıca bu değişim ve gelişmeler kuşaktan kuşağa aktarılarak gelen oyunların unutulmasına da sebebiyet vermiştir. Bu nedenle bu çalışmada, unutulmaya yüz tutmuş oyunları yeniden canlandırmak ve ileride yapılacak araştırmalara ışık tutmak amacıyla yöre oyunları ele alınmıştır. Bu çalışmada Battalgazi ilçesinde oynanan ve yarım asırlık bir dönemi kapsayan oyunlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Game which, started with human being and has improved up to now, is important activity. Game which is also one of the judgements of the community and cultures, has been affected by the technological develepments. One of these technological developments are using computer and internet. Therefore, children?s playing environment and their kinds of games have also changed. As a result of this change, children have started to play games at desk and this has affected child?s social, physical, psiko-motor, emotional, mental and the improvement in his language negatively. This change has also caused us to forget the games which have been passed down the old generations. That?s why in this study, local games, which have nearly been forgotten, have been studided on our goal is to reanimate these games and shed light on the researeches that will be carried out in the future. This study contains the games that were played for half a century in Battalgazi, Malatya.