Kültür endüstrisi ve ideoloji: Hollywood ve Steven Spielberg sineması örneği
Culture industry and ideology: Hollywood and the case of Steven Spielberg?s cinema
  1. Tez No: 265268
  2. Yazar: İHSAN KOLUAÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET HÜLÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Modernlik, kültür ve ideoloji gibi kimi kavramlar, sosyal bilimlerin ve modern düşünce ve pratiğin büyük bir alanının odak noktasında yer almaktadır. Modernliğin gelişimine koşut olarak kültürün kapitalist üretim tarzı içinde alınıp satılan metaya dönüşmesi, bunun sonucunda kültürün bir endüstri kolunu oluşması ve bu kültürel yapının içinde sinemanın işlevi oldukça önemlidir.Kültür endüstrisi içinde sinemanın ideolojik işlevlinin en açık biçimde görüldüğü ülke Amerika'dır. Amerikan Sineması denildiğinde akla ilk gelen isim Hollywood'dur. Amerikan Sineması'nın en önemli yönetmenlerinden Steven Spielberg'in filmleri bağlamında Kültür Endüstrisi ideoloji ilişkisi ele alınmış ve Spielberg'in varolan sistemi devam ettirme noktasında bir ideolog olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts such as modernity, culture and ideology, take place at the focus of a big area of the social sciences and modern thought and practice. Within the capitalist mode of production, the transformation of culture into commodity, the formation of an industrial branch of culture and the function of cinema within this cultural structure are considerably important.The ideological function of cinema within culture industry can be seen most explicitly in America. Hollywood can be taken as the heart of American cinema. In this thesis, we consider the relation between culture industry and ideology in the context of the films of Steven Spielberg who is one of the most popular directors of American cinema and Spielberg is taken into consideration as an ideologist who tries to maintain the present cultural and ideological system